Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Sekator kowadełkowy czy nożycowy?

2017-04-12
Sekator kowadełkowy czy nożycowy?Wczesna wiosna to idealny moment na przycinanie krzewów i drzew w naszym ogrodzie. Jeśli chcemy, aby ta czynność przebiegała szybko i sprawnie, to musimy wiedzieć, który sekator będzie najbardziej odpowiedni w danej sytuacji. W ogrodach używamy przeważnie sekatorów kowadełkowych i nożycowych. Dlatego tutaj poznamy konkretne rodzaje sekatorów oraz dowiemy się więcej o ich rodzajach i zaletach.

Rodzaje sekatorów


Sekator Lucy - FiskarsSekator kowadełkowy – tego rodzaju sekator ma jedno ostrze tnące oraz stalnicę, czyli gruby metalowy element, do którego dociskamy ostrze. Tego rodzaju sekator jest używany najczęściej do przycinania zdrewniałych, starszych pędów. Dzięki jego specjalnej budowie i prawidłowej technice cięcia, w pracę nie musimy wkładać tyle siły, co przy cięciu sekatorem nożycowym.

Sekator Lucy - FiskarsSekatory nożycowe
– nazywane również dwuostrzowymi, są wyposażone w dwa ostrza. Przeważnie jedno z nich jest delikatnie zagięte. Działają na tej samej zasadzie co zwykłe nożyce. Ten rodzaj sekatora sprawdza się przy przycinaniu młodych, jednorocznych pędów.

Co wybrać, sekator kowadełkowy, czy nożycowy?


Jak wynika ze wstępnego opisu sekatorów, różnią się one od siebie przede wszystkim budową. Tak jak już wspomnieliśmy, zależy to od tego, jakiego rodzaju gałęzie będziemy przycinać. Jeśli są to jednoroczne przyrosty, to w tym zadaniu najlepiej sprawdzi się sekator nożycowy. Natomiast sekator kowadełkowy stosujemy w momencie, kiedy chcemy przyciąć zdrewniałe gałęzie. Dlatego warto mieć w swojej małej narzędziowni oba rodzaje sekatorów.

Jak wybrać dobry sekator?


Jeśli chcemy, aby wiosenne, czy jesienne porządki w ogrodzie szły prosto i gładko, to powinniśmy pamiętać o tym, aby sekator był przede wszystkim lekki i wytrzymały. Jeśli mamy zaplanowaną długą pracę z sekatorem, to warto wybrać taki model, który ma ergonomiczną budowę. Dzięki temu w szybki sposób uporamy się z pracą, która będzie zdecydowanie lżejsza, niż zwykle.

Bardzo ważnym elementem mówiącym nam o jakości sekatora jest ostrze. Najlepiej jest, gdy do jego wykonania użyto stali nierdzewnej lub węglowej. Dzięki temu mamy pewność, że ostrze będzie wytrzymałe. Stal powlekana ma mniejsze parametry wytrzymałości, ale jednocześnie jest bardziej wygodna w utrzymaniu czystości.

Warto zwrócić również uwagę na bezpieczeństwo. Przed zakupem sprawdźmy, czy dany model sekatora ma dobrą blokadę. Jest to szczególnie ważne, w przypadku sekatorów jednoręcznych.

Pozostałe rodzaje sekatorówJednoręczne – inaczej zwane krótkimi, jak sama nazwa wskazuje, mieszczą się w dłoni. Sprawdzają się przy cięciu pędów o średnicy od 15 do 30 mm.

Dwuręczne – korzystamy z nich w przypadku przycinania grubych gałęzi, które mają nawet do 50 mm średnicy. Wykonanie cięcie wykonujemy przy pomocy obu rąk. Sprawdzają się przy przycinaniu gęstych krzewów i drzew. Przycinanie gałęzi ułatwi nam model ze specjalną przekładnią, która będzie regulować siłę cięcia.

Tyczkowe – najczęściej są wyposażone w teleskopowy wysięgnik, nazywany również żyrafą. Przy użyciu takich sekatorów, możemy przycinać gałęzie na wysokich drzewach. Niektóre modele mogą mieć zasięg nawet do 6 metrów.

Jak dbać o sekator?


Należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu sekatora po każdym użyciu. Warto raz na jakiś czas odkazić ostrze przy pomocy alkoholu i zabezpieczyć je preparatem chroniącym przed rdzą.

Podstawą dobrego sekatora jest ostrze. Podczas ogrodowych prac ulega stępieniu. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem sezonu warto je naostrzyć. Możemy zrobić to sami lub oddać do firmy, która zajmuje się naprawą sprzętu ogrodniczego. Praca z ostrym sekatorem umożliwia sprawne i szybkie cięcie, co więcej nie narażamy drzewa na okaleczenia gałęzi.


zdjęcie:pixabay / CarlottaSilvestrini
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2017

Polecane

Sekator Kowadełkowy RS-EN

Sekator Kowadełkowy RS-EN

84,99 zł brutto/1szt.
Sekator Kowadełkowy RS 4000

Sekator Kowadełkowy RS 4000

119,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-29
Szybko i profesjonalnie.
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
pixel