Darmowa dostawa od 149,00 zł

Styczeń w ogrodzie - o czym trzeba pamiętać?

2017-12-28
Styczeń w ogrodzie - o czym trzeba pamiętać?Styczeń przynosi postanowienia noworoczne, nowe możliwości, nadzieje, nową dawkę motywacji. Chociaż ogród jest jeszcze o tej porze w zimowym uśpieniu, ogrodnicy i działkowicze powoli zaczynają już planować wiosenne nasadzenia, zakup nasion itd. O jakich pracach w ogrodzie pamiętać w styczniu? Oto spis najważniejszych z nich.

Kompost w styczniu


Jeśli postawiliśmy na produkcję własnego ekologicznego nawozu, pamiętajmy o jego pielęgnacji zimą. Jeśli na zewnątrz temperatura spadnie poniżej zera warto okryć kompostownik lub pryzmę kompostową słomianymi matami. Wszystko po to, aby nie doszło do zatrzymania rozkładu materii organicznej.

Trawnik w styczniu


Jeśli trawnik pokryje się warstwą śniegu, warto go usunąć i przetransportować np. pod iglaki. Zimozielone krzewy będą wdzięczne zimą za wodę, w którą zamieni się śnieg podczas roztopów. Zalegający na trawie śnieg natomiast może powodować więcej szkód niż pożytku. Chociaż ładnie wygląda, ogranicza trawie dostęp do tlenu.

Kupujemy nasiona w styczniu


Już teraz możemy zastanowić się nad tym, jakie nasiona chcemy posiać w tym roku. W styczniu siejemy nasiona roślin, których wegetacja trwa najdłużej. Do takich roślin należy między innymi begonia stale kwitnąca, heliotrop, żeniszek meksykański, czy pelargonia. Pamiętajmy jednak, że w styczniu dzień jest jeszcze długi, dlatego trzeba doświetlić siewki specjalnymi lampami. Jeśli takich nie mamy możemy poczekać z wysiewem roślin do lutego, kiedy dłuższy dzień dostarczy siewkom większej ilości światła dziennego. Więcej o kupowaniu nasion przeczytacie tu: Kupujemy nasiona kwiatów i warzyw. Jak je wybrać?

Bielenie drzew w styczniu


Teoretycznie styczeń jest najzimniejszym miesiącem w roku. Właśnie w tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o drzewa owocowe. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy pamiętajmy o bieleniu drzew, a także regularnym sprawdzaniu, czy warstwa wapna nie została zmyta. Bielenie drzew zapobiega uszkodzeniom kory przez mróz, a także powstawaniu ran zgorzelinowych. Oprócz bielenia drzew owocowych pamiętajmy również o sprawdzaniu okryć na roślinach.

Cięcie drzew i krzewów w styczniu


Czy możemy ciąć żywopłoty w styczniu? Tak, pod warunkiem, że nie ma mrozu. Pod koniec stycznia możemy zająć się cięciem krzewów agrestu, porzeczki, rokitnika, jagody kamczackiej. Zabiegi prześwietlania koron i cięcia krzewów wykonujemy w suchy, bezwietrzny, słoneczny dzień. Dlaczego warto przeprowadzić cięcie tych krzewów już w styczniu? Powód jest prosty. W tym okresie soki roślin płyną wolniej niż wiosną, dlatego nie będą wyciekać podczas zabiegu. Jakich drzew i krzewów nie przycinać w styczniu? Zabiegu cięcia nie wykonuje się w tym okresie w przypadku brzóz, grabów, pęcherznic, strączyn, kasztanowców, klonów, orzechów włoskich i wiązów. Soki tych roślin zaczynają szybciej krążyć już w lutym - rośliny te szybciej budzą się ze stanu spoczynku. W styczniu nie należy również przycinać czereśni i wiśni, a także gatunków krzewów kwitnących wczesną wiosną.

Dokarmianie ptaków w styczniu


W tym zimowym okresie pamiętajmy o skrzydlatych sprzymierzeńcach naszego ogrodu. Gdy teraz zadbamy o pokarm dla ptaków, odwdzięczą się one częstymi wizytami wiosną. A przecież ptaki to świetni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami! Więcej o dokarmianiu ptaków przeczytacie tu: Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?

Zbiory warzyw w styczniu


Jeśli zaplanowaliśmy nasz warzywnik tak, aby dostarczał nam cenne płody natury również zimą, możemy teraz zbierać roszponkę, jarmuż, kapustę brukselską. Nasz organizm odwdzięczy się dobrą kondycją i zdrowiem za taką dawkę witamin!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017

Polecane

Wapno do bielenia drzew owocowych - 1 kg

Wapno do bielenia drzew owocowych - 1 kg

7,99 zł brutto/1szt.(7,99 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 253 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-17
Bardzo szybko i sprawnie
2024-09-13
wszystko ok, przesyłka o czasie.
pixel