Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

10 zasad - jak prawidłowo sadzić tuje?

2015-08-24
10 zasad - jak prawidłowo sadzić tuje?

Tuje, czyli inaczej mówiąc żywotniki, to w ostatnim czasie jedne z popularniejszych krzewów sadzonych w polskich ogrodach. Chcesz, aby tuje stały się bujnym żywopłotem, którym będziesz mógł odgrodzić się od sąsiada lub hałaśliwej drogi? Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych zasad, jakich należy przestrzegać przy sadzeniu tuj. O pielęgnacji iglaków szerzej mozna przeczytać również w artykule "Przygotuj ogród do zimy".

 1. Bardzo ważna zasada to kupowanie tuj poza dużymi supermarketami, ponieważ często są w bardzo złej kondycji i w krótkim okresie po posadzeniu zamierają. Najlepiej poszukać lokalnego dostawcę krzewów, który przy nas wykopie wskazane krzewy. Nie jest wskazane kupowanie zbyt dużych krzewów do ogrodu. Małe tuje lepiej się przyjmą w ogrodzie.

 2. Tuje można sadzić przez cały sezon wegetacyjny: to znaczy od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Krzewy te są odporne na mróz, jednak dla bezpieczeństwa uznajmy za ostatni okres sadzenia tuj październik, wówczas rośliny najlepiej się aklimatyzują do nowego stanowiska.

 3. Tuje wymagają terenów słonecznych do lekkich półcieni. Jeżeli nie możemy zapewnić im pełnego słońca, przed wyborem danej odmiany tui zapoznaj się jej wymaganiami.

 4. Kolejnym etapem odpowiedniego posadzenia tui jest jej podłoże. Wykop duże doły i w miejsce dotychczasowej gleby użyj żyznego i przepuszczalnego podłoża. Tuje co prawda uchodzą za rośliny mało wymagające, ale najlepiej rosną na glebach dobrze użyźnionych, zasobnych w składniki pokarmowe i dostatecznie wilgotnych.

 5. Przed wsadzeniem krzewów należy wyłożyć glebę włókniną. W miejscu, gdzie będziemy sadzić tuje wykonujemy krzyżowe cięcie, przez które wsiadzimy nasze krzewy do gleby.

 6. Nie wolno sadzić tuj na trawniku, gdyż rosnąca trawa będzie konkurować z krzewem o wodę i składniki pokarmowe zawarte w glebie. Teren w obrębie 40 cm od tui powinien być wolny od trawy. Krzewy iglaste należy podsypać korą. Będą się ładnie prezentowały oraz lepiej rosły.

 7. Sadząc tuje na żywopłot zachowaj odległość 50 cm roślin od siebie i 60 cm od ogrodzenia. Pamiętajmy, że krzewy te będą rosły -a gdy odległość między tujami będzie zbyt mała, zaczną nachodzić na siebie. Jeżeli posadzimy je z kolei zbyt blisko ogrodzenia rośliny nie będą się prawidłowo rozwijać.

 8. Przed wsadzeniem tuj należy krzewy zanurzyć na 5 minut w wodzie, aby korzenie mogły odpowiednio nasiąknąć.

 9. Po zasadzeniu tuj należy je odpowiednio podlewać, aby gleba dookoła odpowiednio osiadła. Na tym nie koniec. Przez kolejne kilka tygodni podlewaj żywotniki rano i wieczorem.

 10. Wokół tuj wysyp warstwę kory sosnowej, która zapobiegnie kiełkowaniu chwastów, poza tym kora wygląda estetycznie.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015

Polecane

Nawóz do tui z mikroelementami 4 kg

Nawóz do tui z mikroelementami 4 kg

49,99 zł brutto/1szt.(12,50 zł / kg brutto)
Emulpar 940 EC tuja i iglaki 250 ml

Emulpar 940 EC tuja i iglaki 250 ml

41,99 zł brutto/1szt.(0,17 zł / ml brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel