Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

5 kroków do idealnego trawnika

2015-08-24
5 kroków do idealnego trawnika

Zadbany ogród powinien być wizytówką każdego perfekcyjnego właściciela ogrodu. Często jednak zdarza się, że zamiast skupić się na odpowiednim zaplanowaniu etapów robimy to pochopnie, a nasz ogród zamiast zapierać dech w piersiach staje się odrażający i wymaga nakładu dużo większej pracy. Dlatego, żeby uniknąć takich sytuacji powinniśmy zacząć od planu.

Etap 1 - zaczynamy!


Jeżeli planujemy założenie trawnika, najlepszym etapem na rozpoczęcie prac jest jesień. W pierwszym etapie zaczynamy od przekopania terenu, gdzie zasadzimy trawę. Po przekopaniu ziemi należy wybrać wszystkie chwasty wraz z korzeniami. Aby poprawić jakość gleby polecamy użyć materiałów poprawiających zdrowotność gleby m.in. dojrzały kompost, opadłe liście, skoszona trawa, obornik i odchody zwierzęce oraz nawozy zielone. Tak przygotowany teren pod trawnik zostawiamy aż do wiosny, najlepszym okresem do rozpoczęcia dalszych prac przy zakładaniu trawnika jest kwiecień.


Etap 2 - dobry grunt


Drugim etapem prac, a jednocześnie pierwszym w sezonie, jest przekopanie ziemi, a następnie wyrównanie gleby. Skutecznym sposobem ograniczenia ilości chwastów w ogrodzie jest przykrycie ziemi warstwą nieprzepuszczalnego dla światła materiału. Dzięki temu pierwsze promienie słoneczne spowodują, że chwasty zżółkną i zgniją. Po zdjęciu materiału zagrabiamy teren pod trawnik w celu pozbierania zgniłych chwastów. Po wykonaniu wcześniejszych czynnościach używamy środków chwastobójczych z substancją czynną biologicznie, jaką jest glifosat, przez okres karencji wskazany na opakowaniu środka chwastobójczego pozostawiamy teren bez mechanicznych działań.


Etap 3 - udogodnienia


Trzecim etapem pracy przy naszym nowym trawniku jest podjęcie decyzji, czy będziemy zakładać siatkę na krety oraz czy nasz trawnik będzie posiadał system zraszania. Polecamy obie te rzeczy. Nasz ogród na wstępie będzie kosztował nas trochę więcej pieniędzy, ale później nie będziemy się złościć, że trawnik, któremu poświęciliśmy tyle czasu wygląda szpetnie przez krecie nory. Gdy gleba jest już przygotowana, na głębokości ok. 10 cm można ułożyć siatkę przeciw kretom i wkopać obrzeża, które zapobiegną przerastaniu darni poza obręb trawnika.


Etap 4 - nawożenie


cytat Czwartym już etapem prac przy naszym trawniku jest użycie nawozu wieloskładnikowego zawierającego azot oraz zwiększoną ilość fosforu i potasu. Czynność tę należy zaplanować kilka dni przed siewem. Bezpośrednio przed siewem trawy należy wierzchnią warstwę gleby lekko wzruszyć, dzięki czemu przy nawet lekkim wietrze nasze nasiona nie zmienią położenia. Następnie wałujemy trawnik. Warto zaznaczyć, że nie powinno się siać tego samego gatunku traw, gdyż mieszanki traw są bardziej odporne na choroby grzybowe. Kilka razy na dobę podlewamy niewielką ilością wody teren obsiany trawą. Jeżeli zdecydowaliśmy się na system zraszający ustawiamy, co jaki czas trawa ma być podlewana. Jeśli nie mamy systemu zraszającego trawnik podlewamy drobnym rozproszonym strumieniem. Uważamy jednocześnie, żeby nie przesadzać, nadmiar wody może wypłukać nasiona lub ściągnąć szkodniki np. ślimaki.

Etap 5 - koszenie


Pierwsze oznaki wegetacji trawy pojawią się po około 3 tygodniach. Pierwsze koszenie można przeprowadzić, gdy trawa osiągnie wysokość około 10 cm. Trawę należy przyciąć do wysokości 5-6 cm. Po drugim koszeniu należy rozpylić środek chwastobójczy przeznaczony do młodych trawników. Po kolejnym miesiącu należy rozpylić środek chwastobójczy do zwalczania chwastów dwuliściennych.

Pamiętajmy, aby wiosną kosić trawnik raz w tygodniu, latem dwa razy w miesiącu, jesienią raz w tygodniu. Ostatnie koszenie przeprowadzamy na początku listopada. Pamiętajmy również, żeby przed zimą zgrabić cały trawnik, wtedy na wiosnę będziemy mieć znacznie mniej pracy przy odroście trawy.

(sn)


Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015

Polecane

TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA SPORTOWA 3 kg SUBSTRAL

TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA SPORTOWA 3 kg SUBSTRAL

189,99 zł brutto/1szt.(63,33 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 228 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
polecam szybka dostawa
2024-04-03
Wszystko bylo OK
pixel