Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

6 tajemnic przechowywania nasion kwiatów

2015-10-23
6 tajemnic przechowywania nasion kwiatów

Obserwując nasze babcie i matki, można było spostrzec kilka ważnych zasadach dotyczących prawidłowego przechowywania nasiona kwiatów. Dziecku mogło się to wydawać dość dziwne, ale z biegiem czasu przy pracach na własnych rabatach okazuje się, że stare metody przechowywania nasion kwiatów, wciąż są aktualne. Jeżeli potrafimy w odpowiedni sposób zebrać nasiona kwiatów, które bardzo nam się podobają, będziemy mogli cieszyć nasze oko przez kolejne lata piękną roślinnością. Własnoręcznie zebrane jesienią nasiona kwiatów pozwolą również zaoszczędzić nam pieniądze, jakie musielibyśmy wydać na nowe siewki.

Jeżeli jeszcze nie znasz zasad, których trzeba przestrzegać przy zbiorze nasion kwiatów, to przedstawiamy je dla Ciebie poniżej.

Może zainspirują Cię też ciekawe odmiany kwiatów, opsiane w tym artykule: "7 odmian kwiatów, któe musisz mieć w ogrodzie"

Zasada 1: Przechowuj tylko zdrowe nasiona


Jedynie zdrowe nasiona nadają się do zbierania i przechowywania, ponieważ tylko takie mają szansę wykiełkować w przyszłym sezonie. Nie zbieraj nasion z oznakami chorób, nasion zdeformowanych oraz nasion z plamami. Jednym słowem do przechowania przeznaczamy tylko nasiona dobrej jakości, które zachowały wysoką zdolność kiełkowania.


Zasada 2: Zapewnij nasionom odpowiednią temperaturę i wilgotność


Przy przechowywaniu nasion najważniejsza jest odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Pomieszczenie, w którym składujemy nasiona powinno być przewiewne. W tym celu najlepsze są pomieszczenia suche i zimne jak na przykład piwnica bądź jeżeli posiadasz strych to również tam możesz przezimować nasiona. Optymalna temperatura powietrza do przechowywania nasion wynosi od 0 do 10 stopni Celsjusza. Taka temperatura przyczyni się do bardzo szybkiego wzrostu roślin wczesną wiosną. Wyższa temperatura może przyczynić się do szybszego kiełkowania nasion, co skutkować będzie szybszym przekwitem kwiatów. Suche powietrze sprzyja zachowaniu żywotności nasion.


Zasada 3: Przechowuj nasiona w odpowiednim opakowaniu


Nasiona powinny być przechowywane w odpowiednich opakowaniach. Najlepiej w zamkniętych szklanych pojemnikach na przykład w suchych słoikach. Nasiona przechowywane w słoikach zachowują bardzo wysoką zdolność kiełkowania. Jeżeli nie masz pod ręką wolnego słoika, możesz również użyć suchych pudełek z tektury bądź torebek z papieru foliowanego. Nie ma jednak przeszkód, by nasiona zapakować w materiałowe woreczki. Jeżeli taki woreczków nie posiadasz, możesz skorzystać z rad naszych babć, które przechowywały nasiona w pończochach. Takie „pończochowe woreczki” należy zawiązać i powiesić na sznurku, aby gryzonie nie miały do nich dostępu jesienią oraz zimą.


Zasada 4: Zbieraj nasiona w słoneczne dni


Nasiona należy zbierać w pogodne, słoneczne dni. Najlepszą porą dnia jest wczesne popołudnie. Mam wtedy pewność, że są osuszone z rannej rosy a jednocześnie nie są wysuszone przez słońce. Nawet jeżeli zaplanowałeś sobie, że właśnie dzisiejszego dnia będziesz zbierał nasiona kwiatów, ale w nocy padał deszcz pamiętaj, aby tego nie robić, ponieważ napęczniałe nasiona z pewnością zimując zgniją.


Zasada 5: Podpisz pojemniki


Obowiązkowo oznacz pojemniki. Przygotowane pojemniki podpisz nazwami nasion kwiatów, które do nich wsypałeś. Dzięki tak prostej zasadzie wiosną nie będziesz miał problemu z pomyłką z nasion. Zwróć również uwagę aby mazak, którym podpisujesz nasiona aby nie wyblakł.


Zasada 6: Załóż na kwiaty gazę


Jeżeli czas Ciebie ogranicza i boisz się o ewentualną utratę nasion, które mogłyby się wysypać z pękających torebek nasiennych lub zostać wydziobane przez ptaki, załóż na kwiaty kawałki gazy i zwiąż je u nasady kwiatostanu.


zdjęcie: Bluesnap / pixabay.com (sn)
Pokaż więcej wpisów z Październik 2015

Polecane

Nagietek lekarski mieszanka

Nagietek lekarski mieszanka

7,99 zł brutto/1szt.
Nasiona traw i kwiatów. Chaber – łąka kwietna 1 kg

Nasiona traw i kwiatów. Chaber – łąka kwietna 1 kg

44,99 zł brutto/1szt.(44,99 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
polecam szybka dostawa
2024-03-21
Szybka i sprawna dostawa. Towar zgodna z opisem
pixel