Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

7 kroków do własnych kwiatów i warzyw

2015-10-26
7 kroków do własnych kwiatów i warzyw

Marzysz o zadbanym ogrodzie przy minimalnym koszcie? Zastanów się nad zbudowaniem swojego ogrodu samodzielnie, od podstaw. Wielu z nas nie wie, bądź zapomina, że sami możemy zakupić nasiona, z których wykiełkują piękne kwiaty, warzywa, rośliny ozdobne oraz trawa. Jeśli zamierzasz samodzielnie zadbać o swój ogród pamiętaj, że każde nasiona wysadza się o innej porze roku, zaczynając już od marca. Jeżeli przypomnisz sobie o ogrodzie w maju nie pozostanie nic innego jak zakup już wykiełkowanych i zakorzenionych roślin.

Czego będziesz potrzebować do prawidłowego wysiewu nasion?


Do wysiewu nasion będzie niezbędne:


podłoże - przeznaczone do odpowiedniego rodzaju nasion. Trzeba pamiętać o tym, że raz użytego podłoża do wysiewu, nie wykorzystujemy w przyszłym roku
doniczkopalety - przeznaczone do siewu nasion oraz pikowania. Jeśli zadbasz o doniczkopalety i odpowiednio je przechowasz będziesz mógł użyć ich ponownie w przyszłym sezonie
agrowłóknina - której użyjesz do nasion roślin nie potrzebujących siewu do doniczkopalet, tylko do nasion sianych bezpośrednio w grunt

Nasiona dzięki którym nasze rabaty staną się piękne i kolorowe to:


nasiona kwiatów
nasiona roślin owocowych
nasiona roślin ozdobnych
nasiona traw
nasiona warzyw
nasiona ziół

Więcej na temat przygotowania rozsady warzyw przeczytasz tutaj: "Jak przygotować rozsadę warzyw? Hodowla sadzonek krok po kroku"
Terminy wysiewów opisaliśmy też tutaj: "Kiedy i jak wysiewać nasiona?"

Przydatność nasion


Przed rozpoczęciem wysiewów należy sprawdzić, czy nasiona nie są zbyt stare. Jeżeli nie potrafisz tego zdiagnozować, połóż kilka sztuk nasion na mokrej ligninie. Jeżeli w ciągu kilku dni zaczną kiełkować oznacza to, że nadają się do dalszego użytku.


Przygotuj podłoże


Przygotuj odpowiednie podłoże pod nasze siewki. Od jakości podłoża zależeć będzie proces kiełkowania nasion. Wypełniamy doniczkopalety odpowiednim rodzajem podłoża pod dany gatunek nasion. Następnie delikatnie ugniatamy powierzchnię gleby dłonią. Sprawdź informację na opakowaniu zakupionych nasion, jaka jest optymalna głębokość umieszczania tego gatunku roślin. Jeżeli nasiona otrzymałeś od znajomych bądź masz z ubiegłego roku, poszukaj tych informacji w internecie bądź dopytaj darczyńcy o poradę.


Temperatura otoczenia


Nasiona, które wysiewać będziemy bezpośrednio na zewnątrz, przykrywamy warstwą agrowłókniny. Zabieg ten jest niezbędny, aby nasze siewki nie zmarzły w chłodne marcowe noce. Nie zapominaj jednak, że nawet nasiona pod agrowłókniną trzeba regularnie podlewać. A w cieplejsze dni na jakiś czas możemy je odkryć.


Cyrkulacja powietrza


Jeśli nasiona siejemy do doniczkopalety, należy pamiętać o opisaniu gatunku nasion, jak i o zaznaczeniu daty siewu. Ważne jest to z uwagi, że doniczkopaletę jest łatwo przestawić i później możemy się denerwować, że nie ten gatunek roślin przesadziliśmy do gleby. Doniczkopalety ustawiamy na parapecie bądź innym nasłonecznionym miejscu aż do wzrostu, gdzie temperatura w nocy nie powinna spadać poniżej 10 stopni Celsjusza.


Gęstość wysiewu


Siewki zasiej w ogrodzie w taki sposób, aby nasionka były blisko siebie. W ten sposób wschodzące siewki będą miały wystarczająco miejsca do prawidłowego rozwoju a grzyby i chwasty nie będę miały miejsca do wzrostu. Jeżeli nasiona zostały zasiane zbyt ciasno po wzejściu siewek wystarczy wyrwać tą słabszą, tym samym pozostawiając właściwą roślinę do dalszego wzrostu i swobodnego rozwoju.


zdjęcie: kaboompics / pixabay. com (sn)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015

Polecane

Ziemia do siewu 20 l Target

Ziemia do siewu 20 l Target

14,99 zł brutto/1szt.(0,75 zł / l brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Ekstra
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
pixel