Darmowa dostawa od 250,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Aerator i wertykulator - kiedy stosować i jak?

2017-02-03
Aerator i wertykulator - kiedy stosować i jak?

Każdy trawnik wymaga wiele pracy. Jego pielęgnację mogą ułatwić nam profesjonalne narzędzia. Dlatego warto zainwestować w aerator oraz wertykulator. Czasami nawet jedno urządzenie może pełnić dwie funkcje.

Wertykulator - co to jest?


Wertykulator jest narzędziem służącym do napowietrzania trawnika. Przeważnie jest wyposażony w pionowe noże, które mają za zadanie przecięcie warstwy filcu (obumarłej części trawy) i podniesienie ją nad powierzchnię trawnika. To działanie pozwala na rozluźnienie gleby, dostarczenie wody do korzeni oraz napowietrzenie gleby. W dużej mierze zapobiega również powstawaniu i rozprzestrzenianiu się mchu na trawniku. Dzięki wertykulacji, usuwamy zalegający na trawniku mech oraz chwasty.

Zalety wertykulacji

Dzięki temu procesowi usuniemy z trawnika mech, a także filc, powstający po koszeniu oraz użytkowaniu trawnika. Filc utrudnia dostęp powietrza do korzeni i przyczynia się do powstawania różnych chorób trawnika. Dzięki temu zabiegowi pobudzimy trawę do intensywnego wzrostu. Nacięcie darni pobudza korzenie do wzrostu, które mają wtedy więcej wolnej przestrzeni.

Wertykulacja to nic innego jak przecinanie wierzchniej warstwy trawnika przy pomocy noży, aby napowietrzyć korzenie trawy.

Powodem powstawania na trawniku mchu jest m.in. szkodliwa warstwa filcu, który usuniemy przy pomocy wertykulatora.

Kiedy przeprowadzić wertykulację trawnika?

Wertykulację przeprowadzamy wczesną wiosną, kiedy trawa już trochę podrośnie. Najlepiej wykonać ją zaraz po drugim lub trzecim koszeniu trawnika na przełomie marca i kwietnia. Przycinając trawę na długość około 1 cm, mamy pewność, że noże wertykulatora dotrą do warstwy filcu pod trawą. Taki zabieg warto wykonać także późnym latem lub wczesną esienią, pamiętając o tym, aby zabieg wykonać z uwzględnieniem czasu na regenerację trawnika przed nadejściem mrozów. Zabieg wertykulacji najlepiej wykonywać przy chłodniejszej pogodzie, gdy gleba będzie lekko wilgotna. Susza, ale i nadmierna wilgotność nie sprzyjają dobrym wynikom wertykulacji.

Jak wertykulować trawnik?

Przed wykonaniem wertykulacji pamiętamy o niskim koszeniu trawnika. Następnie należy ustawić odpowiednie odległości ostrzy i głębokość cięcia. Ostrza powinny wbijać się maksymalnie na głębokość 1,5 cm. Warto zakupić wertykulator spalinowy lub elektryczny, dzięki niemu praca będzie lżejsza. Wertykulacja trawnika wertykulatorem bez zasilania to bardzo duży wysiłek fizyczny. Warto pamiętać o tym, że czasami czynność trzeba wykonać kilka razy, aby pozbyć się grubej warstwy filcu.

Obsługa wertykulatora

Wałki w wertykulatorze obracają się tylko w jedną stronę. Dlatego nie stosujemy manewru cofania podczas pracy urządzenia. Najlepiej początkowo prowadzić trawnik w liniach poziomych, potem w liniach poziomych, dzięki czemu utworzymy na trawniku tzw. „szachownicę”. Dzięki temu zabieg wertykulacji wykonamy we wszelkich zakamarkach trawnika.

Niezbędne działania po wertykulacji

Co prawda, wertykulacja sprawi, że trawnik chwilowo będzie wyglądał źle. Jednak po pewnym czasie trawa mocno się zakorzeni, stanie się bardziej odporna na choroby. Zaraz po wertykulacji należy zagrabić trawnik oraz zebrać wszystkie resztki filcu i trawy. Wszystko co zgrabimy należy wyrzucić do odpadów zielonych. Niestety ten materiał nie nadaje się na kompost, istnieje ryzyko, że są w nim zarodniki grzybów. Następnie stosujemy nawożenie i podlewanie trawnika.

Co robić jeśli trawnik po wertykulacij jest rzadki i są na nim place ziemi?

W takim przypadku najlepiej będzie, jeśli wzruszymy trochę trawnik. Do tego celu możemy użyć widły lub grabie. Następnie wystarczy, że rozsypiemy na nim żyzną glebę. W tym samym momencie dosiewamy nasiona trawy, które szybko zregenerują trawnik. Na koniec wszystko jeszcze raz przegrabiamy i podlewamy.

Czym się różni proces aeracji od wertykulacji?


Wertykulacja to intensywny zabieg napowietrzania gleby i oczyszczania trawnika z filcu przy pomocy noży umiejscowionych na wałkach. Zabieg ten wykonujemy głównie wiosną i jesienią. Natomiast aeracja to wykonywanie okrągłych otworów przy pomocy kolców. Zabieg ten poprawia dostęp wody i powietrza do korzeni i rozluźnia glebę. Tę czynność możemy wykonywać częściej niż wertykulację. Sprawdza się szczególnie na często użytkowanych trawnikach.

Aeracja polega na wykonywaniu otworów, aby rozluźnić glebę, a także poprawić dystrybucję wody i powietrza do korzeni.

Aerator - co to jest?


To specjalne urządzenie, które napowietrza trawnik. Przy pomocy specjalnych rurek lub kolców nakłuwamy glebę. Dzięki temu podłoże staje się luźniejsze, bardziej odporne na deptanie, a powietrze może przedostać się do głębszych warstw gleby. Aeracja pozwala pozbyć się zbyt mocno zbitej skorupy gleby oraz niszczy siewki chwastów. Co więcej, sprawia, że trawnik jest bardziej odporny na deptanie i szybciej się regeneruje.

Kiedy aerować trawnik?

Aerację wykonujemy wiosną (marzec – maj) lub jesienią (sierpień – listopad). Warto pamiętać o tym, że areację wykonujemy wtedy, gdy gleba jest jeszcze wilgotna, ale nie mokra. Zabieg wykonany jesienią wspiera wzrost trawy w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Latem aeracja pozwala poprawić dostęp wody do korzeni traw, co wpływa na optymalne gospodarowanie wodą.

Jak aerować trawnik?

Zanim zabierzemy się za aerację trawnika najpierw skośmy trawę na wysokości około 3 cm, zgrabmy resztki trawy pozostawionej na trawniku, a następnie podlejmy trawnik. Tutaj musimy chwilę odczekać przed wykonaniem aeracji, żeby podłoże trochę przeschło i nie było zbyt mokre. Gęstość wykonywanych otworów powinna zależeć od tego, jakiego typu mamy podłoże. Na glebach luźnych wystarczy 120 otworów na metr kwadratowy, natomiast na glebach ciężkich i zbitych możemy wykonać nawet 200 otworów na metr kwadratowy. Wyróżniamy dwa rodzaje aeracji:

Aeracja płytka – tego typu zabieg możemy przeprowadzać na wszelkiego rodzaju trawnikach, najczęściej przeprowadzamy ją na trawnikach ozdobnych. W tym przypadku wykonywane przez aerator otwory mogą mieć od 2 do 3 centymetrów. Ten zabieg rozpulchnia tylko wierzchnią warstwę gleby. Stosujemy ją głównie wtedy, gdy zauważymy, że trawnik źle wchłania wodę po opadach.

Aeracja głęboka – stosowana jest głównie w przypadku trawników użytkowanych bardzo intensywnie. Tutaj wykonujemy otwory na głębokości 8 cm. W przypadku gleb piaszczystych możemy wykonać aerację przy pomocy zwykłych wideł, jednak w przypadku gleb ciężkich najlepiej użyć do tego celu aeratora mechanicznego. Po wykonanej aeracji zagrabiamy trawnik i rozsypujemy na nim piasek, aby rozluźnił wykonane otwory. Tego typu aerację wykonujemy, gdy trawnik jest zbyt gęsty i woda po opadach stoi na murawie. A także wtedy, gdy zauważymy żółknięcie trawy lub mech na trawniku.

Uwaga!
Nawożenie trawnika wykonujemy dopiero po zakończonej aeracji.
zdjęcie: juanjorge / pixabay.com (sn)
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Polecane

Aerator ręczny 148 cm

Aerator ręczny 148 cm

149,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 189,99 zł/1szt.Cena regularna 189,99 zł brutto/1szt.
Wertykulator Ręczny Na Kółkach

Wertykulator Ręczny Na Kółkach

239,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Bardzo przydatny gadżet ogrodowy Dobra cena Szybka realizacja Polecam
2024-03-19
To co chciałem, starannie zapakowane, w obiecanym terminie. Mój błąd skorygowany natychmiast. Więcej nie trzeba
pixel