Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co oznaczają piktogramy na etykietach ŚOR?

2017-06-06
Co oznaczają piktogramy na etykietach ŚOR?Stosując środki ochrony roślin musimy być świadomi, że niektóre z nich, jeśli będą niewłaściwie stosowane, mogą stwarzać zagrożenie dla użytkownika lub środowiska. O zagrożeniach tych mówią piktogramy, które są umieszczane przez producentów na opakowaniach. Obowiązujący od 2009 roku na terenie UE “Globalnie Zharmonizowany System Klasyfikacji i Oznakowania Chemikaliów (GHS)” wprowadzony przez ONZ systematyzuje sposoby informowania użytkowników o zagrożeniu. Warto zatem zapoznać się z oznaczeniami zawartymi w tym systemie.

Piktogramem GHS01 są oznaczane materiały i substancje wybuchowe. Środki ochrony roślin, na których etykiecie znajduje się taki piktogram, należy przechowywać ze szczególną dbałością o to, by znajdowały się z dala od źródeł ciepła i źródeł ognia.

Piktogram GSH02 oznacza, że dana substancja jest łatwopalna. Substancje z takim oznaczeniem, podobnie jak te z piktogramem GHS01, należy przechowywać z dala od źródeł ciepła i źródeł ognia.

Piktogramem GSH03 oznacza się substancje utleniające się, które mogą nasilić, a nawet spowodować pożar bądź wybuch. W przypadku posiadania środków ochrony roślin z takim oznaczeniem, należy przechowywać je z dala od źródeł ciepła i źródeł ognia.


Piktogram GSH04 umieszczony na etykiecie oznacza gazy pod ciśnieniem. Środki ochrony roślin z takim oznaczeniem należy przechowywać z dala od źródeł ciepła i źródeł ognia. Ponadto nie należy przechowywać ich w miejscu narażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.


Piktogram GSH05 oznacza środki żrące. Przy ich stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność, gdyż mogą doprowadzić do poparzenia skóry, czy uszkodzenia oczu. Należy też pamiętać, że środki takie mogą powodować korozję metalu.


Piktogramem GSH06 oznaczone są środki ochrony roślin, które są bardzo toksyczne. Podczas ich stosowania konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Kontakt takiego środka ze skórą, wdychanie go lub połknięcie może doprowadzić nawet do śmierci.


Piktogram GHS07 to oznaczenie zbiorowe dla kilku właściwości. Przy stosowaniu środków z takim piktogramem na etykiecie należy zachować szczególną ostrożność, gdyż posiada on co najmniej jedną z następujących cech:
 • jest ostro toksyczny;
 • powoduje uczulenia i podrażnienia skóry;
 • podrażnia układ oddechowy;
 • działa drażniąco na oczy;
 • ma działanie odurzające, powoduje senność lub zawroty głowy;
 • jest szkodliwy dla warstwy ozonowej.products

Piktogram GHS08, podobnie jak poprzedni, jest oznaczeniem zbiorowym dla kilku właściwości. Środki oznaczone takim symbolem posiadają co najmniej jedną z następujących cech:
 • negatywnie wpływają na płodność i nienarodzone dzieci;
 • są rakotwórcze;
 • powodują mutacje;
 • może działać uczulająco i przez to doprowadzić do alergii, astmy lub trudności w oddychaniu;
 • są toksyczne.
Podczas stosowania środków z takim oznaczeniem należy być szczególnie ostrożnym, gdyż połknięcie lub przedostanie się takiego środka do układu oddechowego może spowodować śmierć.


Piktogram GHS09 mówi o wpływie substancji na środowisko wodne. Środki oznaczone tym symbolem działają toksycznie na organizmy wodne. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli w pobliżu miejsca ich zastosowania znajduje się zbiornik wodny.


W przypadku środków ochrony roślin, na których etykiecie znajduje się choćby jeden z powyższych piktogramów, musimy zachować szczególną ostrożność nie tylko podczas ich stosowania, ale też podczas utylizacji opakowania. Bardzo ważne, by opakowanie po takim środku zostało wyrzucone do właściwego pojemnika. Sklepy, zajmujące się sprzedażą środków ochrony roślin mają obowiązek przyjąć każde puste opakowanie po żużytych preparatach. Co ważne, opakowań nie trzeba oddawać w sklepie, w którym dokonało się zakupu - sprzedawca ma obowiązek przyjąć puste opakowanie po środku ochrony roślin niezależnie od miejsca zakupu preparatu.


Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 232 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Ekstra
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
pixel