Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy warto kupić odkurzacz do liści?

2017-09-04
Czy warto kupić odkurzacz do liści?Gdy na horyzoncie pojawia się jesień, a liście powoli opadają z drzew, aby przykryć miękką kołdrą ziemię w ogrodzie, niektórzy ogrodnicy stają przed ważnym dylematem. Czy warto kupić odkurzacz do liści? Do czego przyda mi się takie urządzenie? Czy to zakup jedynie sezonowy? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania i zaproponować najwygodniejsze urządzenia.

Różne typy urządzeń do sprzątania ogrodu


Tego typu urządzenia ogrodowe możemy podzielić na 3 grupy:
 • odkurzacz do liści (działa jak odkurzacz domowy),
 • dmuchawa do liści (skutecznie zastępuje grabie lub miotłę),
 • dmuchawa i odkurzacz do liści (pracuje w 2 trybach: zasysania oraz dmuchania).

Odkurzacz ogrodowy - dlaczego warto?


 • Szybkie usuwanie liści
Kiedy odkurzacz do liści przyda nam się najbardziej? Pierwsza odpowiedź nasuwa się automatycznie - jesienią. Wtedy liście opadające z drzew usuwamy z gleby, szczególnie z trawników, aby nie ograniczały dostępu światła do rosnącej jeszcze jesienią trawy oraz nie powodowały jej gnicia. Tradycyjną metodą usuwania liści jest ich grabienie, ale odkurzacz lub dmuchawa pozwoli wykonać to zadanie wygodniej i szybciej. Warto rozważyć zakup tego urządzenia szczególnie, gdy jesteśmy właścicielami dużego ogrodu, w którym jesienne prace mogą być długotrwałe i męczące.
 • Usuwanie liści, gałęzi, trawy z trudno dostępnych miejsc
Tego typu urządzenia ogrodowe ułatwią nam pracę przy usuwaniu liści ogrodowych lub trawy z rabatek wyłożonych kamieniami, korą czy grysikiem. W tym przypadku grabienie liści byłoby bardzo utrudnione, a przy użyciu odkurzaczo-dmuchawy ogrodowej czynność tę wykonamy w kilka sekund! Jeśli obawiamy się, że odkurzacz może wciągnąć malutkie kamyczki lub żwir, spróbujmy najpierw przesunąć je w bezpieczne miejsce za pomocą funkcji dmuchawy, a następnie zassać liście do worka. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w wielu odkurzaczach ogrodowych możemy regulować siłę wydmuchu lub zasysania, co znacznie ułatwi pracę.
 • Usuwanie drobnych śmieci
Kolejnym sposobem wykorzystywania dmuchawy do liści w ogrodzie jest usuwanie niewielkich śmieci czy piasku ze ścieżek, chodników, placów i podjazdów. Odkurzacz z funkcją dmuchania zastąpi nam w ten sposób miotłę oraz szybko przetransportuje odpadki w jedno miejsce.
 • Szybsze kompostowanie
W niektórych odkurzaczach ogrodowych zastosowano funkcję rozdrabniania zbieranych liści. Dzięki temu, zajmują one mniej miejsca w worku, a ponadto są świetnym materiałem do kompostowania, ponieważ proces rozkładu substancji organicznych zachodzi w ich przypadku szybciej. Pracując z takim urządzeniem uważajmy jednak, aby nie wciągnąć drobnych kamyczków, ponieważ możemy uszkodzić noże rozdrabniacza.

Jaki odkurzacz do liści wybrać?


 • Odkurzacz do liści elektryczny
Zaletą elektrycznych odkurzaczy do liści jest cicha praca, wadą zaś, konieczność podłączenia urządzenia do sieci i plączący się podczas pracy kabel. Z tego powodu odkurzacze elektryczne sprawdzą się w przypadku małych ogrodów.
Jakie parametry odkurzacza ogrodowego powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając elektryczny odkurzacz do liści? Oczywiście moc. Im wyższa, tym łatwiej posprzątamy ogród, bo urządzenie będzie szybciej zasysać liście czy większe gałązki. Kupując odkurzacz elektryczny zwróćmy również uwagę czy zastosowany został przeciążeniowy wyłącznik termiczny, który zapobiega przegrzaniu silnika.
 • Odkurzacz do liści akumulatorowy
Tego typu urządzenia są dużo lżejsze od odkurzaczy spalinowych czy elektrycznych - ważą zazwyczaj około 2 kg. Na zakup odkurzacza akumulatorowego z pewnością zdecydują się osoby, które są właścicielami działki bez dostępu do prądu. Wystarczy naładować akumulator i rozpocząć pracę. Wadą tego typu urządzenia jest jednak krótszy czas pracy w porównaniu z odkurzaczami elektrycznymi czy spalinowymi. Raz na jakiś czas będzie trzeba przerwać pracę i zrobić przerwę na ładowanie akumulatora.
 • Odkurzacz do liści spalinowy
Odkurzacz spalinowy to druga, po akumulatorowym, propozycja dla ogrodników, którzy pracują na terenie bez źródła prądu. W przeciwieństwie do akumulatorowych odkurzaczy, spalinowe urządzenie sprawdzi się w dużych ogrodach, parkach. Pamiętajmy, że odkurzacze spalinowe wymagają konserwacji, poza tym są hałaśliwe, a także negatywnie wpływają na środowisko.

Pozostałe parametry urządzeń do sprzątania ogrodu:


 • waga - im mniejsza, tym lepiej - nie jest to odkrycie. Pamiętajmy jednak, że mniejsza waga może łączyć się ze słabszą mocą. Waga odkurzaczy do ogrodu w zależności od rodzaju waha się od 4 do 6 kg. Przy cięższych urządzeniach z pewnością docenimy pas na ramię, który zazwyczaj jest integralną częścią odkurzacza.
 • pojemność worka na śmieci - aby wygodniej czyścić większe ogrody, rozejrzyjmy się za odkurzaczem ogrodowym o większej pojemności. Dostępne na rynku urządzenia posiadają worki o pojemności 25-70 litrów. Zaletą większych worków jest to, że nie będziemy musieli często przerywać pracy, aby go opróżnić. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że większy worek zazwyczaj idzie w parze z większym ciężarem. Mierzmy więc siły na zamiary.
 • koła prowadzące - z pewnością dużo wygodniej sprzątniemy trawnik czy podjazd z odkurzaczem do liści na kółkach prowadzących, które umiejscowione są przy końcówce rury ssącej. To prosty sposób na odciążenie ramion i kręgosłupa.
 • teleskopowa rura ssąca - przydatna szczególnie, gdy odkurzacz obsługuje kilka osób o różnym wzroście.
 • regulowanie mocy ssącej - dzięki niej, możemy dostosować siłę zasysania do aktualnych warunków. Suche liście wymagają mniejszej siły ssącej niż np. mokre.


Orientacyjne porównanie różnych typów odkurzaczy ogrodowych
Odkurzacze akumulatorowe Odkurzacze spalinowe Odkurzacze elektryczne
moc najsłabsza średnia najmocniejsza
waga ok. 2 kg ok. 4-6 kg ok. 9-10 kg
trudności eksploatacyjne wymaga ładowania wymaga konserwacji niewygodna obsługa ze względu na kabel
zalecana wielkość ogrodu mały średni duży

Praktyczne wskazówki podczas pracy:


 • Jeśli nasze urządzenia posiadają funkcję dmuchania, warto podczas sprzątania liści przemieścić je w jedno miejsce, a po przełączeniu na funkcję odkurzania, zassać je do worka.
 • Gdy mamy do czynienia z mokrymi liśćmi, najpierw warto je osuszyć za pomocą funkcji dmuchania.

zdjęcie: StockSnap/ pixabay.com

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

39,99 zł brutto/1szt.(0,40 zł / g brutto)
Miotłograbie Regulowane

Miotłograbie Regulowane

169,99 zł brutto/1szt.
Miotłograbie z Tworzywa

Miotłograbie z Tworzywa

58,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-29
Szybko i profesjonalnie.
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
pixel