Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią?

2016-08-19
Jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią?

Koniec lata to doskonały okres na planowanie wiosennych dekoracji w ogrodzie. Jeśli jesienią posadzimy odporne na mrozy cebulki kwiatowe, odwdzięczą się feerią barw wiosną, wybudzając nas z zimowego snu. Przebiśniegi, tulipany, krokusy czy narcyzy to tylko niektóre rośliny cebulowe, które będą wdzięcznie wyglądać posadzone w donicach, ale również na rabatach kwiatowych. Pięknie prezentują się na trawnikach, a sadzone w grupach tworzą wielobarwne kompozycje na tle zimozielonych krzewów. Jakie rośliny cebulowe sadzimy jesienią i jak to zrobić?

Wybór cebulek


Jaksadzićcebulkikwiatowe?Wybierając cebulki kwiatowe czy byliny wytwarzające bulwy dbajmy o to, aby nabyć zdrowe, duże okazy, bez śladów pleśni i uszkodzeń. Omijać szerokim łukiem powinniśmy cebulki pomarszczone, pozbawione łusek i przebarwione, a także takie, które wypuściły już liście. Wyjątkiem są przebiśniegi, cyklameny czy trójlisty - takie lepiej kupić w fazie zielonej. Dostępne w sklepach ogrodniczych okazy zazwyczaj są zaprawione środkiem grzybobójczym, jednak jeśli sadzimy cebulki z własnego ogrodu, warto przez pół godziny moczyć je w środku grzybobójczym (np. Kaptan), aby zapobiec rozwojowi organizmów chorobotwórczych.

Terminy sadzenia


Większość cebulek kwiatowych zimujących w gruncie sadzimy we wrześniu oraz na początku października, chociaż dla niektórych kwitnących roślin cebulowych np. narcyzów czy szachownic powinniśmy znaleźć odpowiednie miejsce już pod koniec sierpnia. Jeśli przed nastaniem zimy cebulki dobrze się ukorzenią, możemy spać spokojnie nie obawiając się o piękny wygląd wiosennej rabaty. Decydując się na sadzenie roślin w pojemnikach, powinniśmy pamiętać, że czas sadzenia jest opóźniony o około tydzień w stosunku do roślin sadzonych w gruncie. Dlaczego? Temperatura ziemi w doniczkach jest wyższa niż ta w gruncie, co może spowodować, że cebulki skiełkują szybciej.

Kiedysadzimycebulkikwiatowe?


Gdzie posadzić cebulki?


Dla roślin cebulowych wybieramy stanowiska osłonięte od wiatru oraz słoneczne, pamiętając jednak, że nadmierne nagrzewanie się gleby nie będzie działać korzystnie na nasze rośliny. Rośliny cebulowe lubią bowiem umiarkowanie wilgotne środowisko. Najlepiej rosną w gliniasto-piaszczystych glebach o odczynie obojętnym (6,5-6,8), dlatego w przypadku zbyt ciężkich i mało przepuszczalnych gleb możemy przemieszać ją z piaskiem i torfem. Zbyt lekkie gleby warto natomiast zasilić wcześniej nawozem mineralnym lub kompostem, który wzbogaci ją o cenne dla cebulek kwiatowych składniki.

Sadzimycebulkikwiatowejesienią

Jak głęboko sadzić?


Cebulki sadzimy spiczastym wierzchołkiem ku górze na głębokość odpowiadającą jej trzykrotnej wysokości. W przypadku cebulki o wysokości 6 cm, będziemy więc kopać dołek o głębokości 24 cm. Warto jednak zachować czujność i zawsze sprawdzić instrukcję sadzenia na opakowaniu, ponieważ w przypadku niektórych odmian cebul powyższa reguła nie obowiązuje. Głębokość sadzenia uzależniona jest również od typu gleby - na glebach lekkich cebule możemy posadzić głębiej, na glebach bardziej zwięzłych i gliniastych - wyżej. Najczęściej czynność tę wykonujemy przy użyciu tradycyjnej łopatki, jednak specjalne narzędzia w postaci sadzarek do cebul usprawnią to zadanie, szczególnie kiedy planujemy posadzić dużą ilość roślin cebulowych. Odległość między poszczególnymi cebulkami zależy od tempa przerastania. Większe cebule, które rozrastają się wolniej możemy sadzić co 25 do 45 cm, w przypadku mniejszych zaś z powodzeniem wystarczy odstęp około 8-10 cm.

Ochrona przed gryzoniami - osłonki na cebule
Zakopane w ziemi cebulki to coś, co gryzonie lubią najbardziej. Aby uchronić cebule przed myszami czy polnymi nornicami, warto zastosować specjalne osłonki do sadzenia cebul. Tego typu koszyczki są również dobrym rozwiązaniem, jeśli chcemy urozmaicić trawnik barwnymi kępkami przebiśniegów, krokusów czy narcyzów. Pojemniczki ułatwiają wyjmowanie cebulek z gruntu, a także segregację poszczególnych gatunków.


Warstwowe sadzenie cebulek w donicach


Piękny efekt kolorowej kompozycji kwiatowej osiągniemy sadząc cebulki warstwowo w pojemnych donicach. Dzięki temu wiosenne barwy zagoszczą na naszych balkonach przez kilka tygodni. Do uprawy w pojemnikach najlepiej nadają się hiacynty, krokusy, tulipany, narcyzy, a także karłowe lilie azjatyckie. Warstwy cebul możemy ułożyć w donicach o wysokości ok. 40 cm, na dnie umieszczając kilkucentymetrową warstwę keramzytu, który zapewni dobry drenaż. Poza tym powinniśmy zadbać o otwory na dnie donicy - w przeciwnym razie cebulki szybko zgniją. Planując tego typu dekoracje pamiętajmy, aby największe cebule posadzić najniżej, najmniejsze najwyżej, a każdą warstwę przykrywać uniwersalnym podłożem ogrodniczym lub ziemią do roślin doniczkowych. Tak przygotowane nasadzenia powinniśmy zabezpieczyć przed mrozem - zakopać w ogrodzie lub ocieplić styropianem i tekturowym pudłem.

warstwowe sadzenie cebul kwiatowych

zdjęcia: PublicDomainPictures; condesign; Myriams-Fotos / pixaby.com
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2016

Polecane

Tulipan Ice Cream 5 cebulek

Tulipan Ice Cream 5 cebulek

19,99 zł brutto/1szt.(4,00 zł / szt. brutto)
Sadzarka do cebulek z regulacją

Sadzarka do cebulek z regulacją

14,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 228 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-03
Wszystko bylo OK
2024-03-21
Bardzo przydatny gadżet ogrodowy Dobra cena Szybka realizacja Polecam
pixel