Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak utrzymać czystość w basenie ogrodowym?

2017-08-07
Jak utrzymać czystość w basenie ogrodowym?Własny basen ogrodowy to ogromna wygoda i jednocześnie dodatkowy obowiązek, ponieważ o czystość wody w basenie musimy zadbać sami. Podpowiadamy co zrobić, aby ta czynność była prostsza i szybsza.

Czyszczenie małych basenów dla dzieci


W małych i płytkich basenach dla dzieci wodę możemy wymieniać niemal codziennie. Ważne jest, aby do basenu w ogrodzie nie wpadały owady, liście, czy inne zanieczyszczenia. Aby temu zapobiec, po kąpieli warto przykryć basen specjalnym pokrowcem lub dużą i wytrzymałą folią.

W przypadku większych basenów warto zainwestować w wodny odkurzacz, który usunie glony i inne zanieczyszczenia. Warto zaopatrzyć się również w sitko do basenów oraz chemię do basenów, która będzie utrzymywać odpowiednie pH wody oraz ją zdezynfekuje.

Czyszczenie dużych basenów


Baseny stelażowe, czy rozporowe mieszczą ogromne ilości wody. Nie zmieniamy jej zbyt często. W utrzymaniu czystości w tego typu basenach niezbędne są:

  • Pompy z filtrem

Najczęściej pompy filtrujące są sprzedawane wraz z basenem. Przy rozkładaniu basenu należy pamiętać o zamontowaniu urządzenia, które wyłapuje większość zanieczyszczeń z basenu. W trosce o bezpieczeństwo przypominamy, że nie wolno wchodzić do basenu, kiedy pompa filtrująca jest podłączona do źródła prądu i filtruje wodę.

W basenach rozporowych i stelażowych stosujemy chemię basenową do uzdatniania wody. Najczęściej stosowany jest chlor. Przy stosowaniu tabletek z chlorem, warto zainwestować w dozownik, który będzie pływał po powierzchni basenu i stopniowo rozpuszczał tabletki. Chlor ogranicza rozwój glonów oraz zabija niebezpieczne bakterie, które szybko rozmnażają się w stojącej wodzie.

W Przydomu.pl znajdą Państwo również:

1. Alkasol Flox - preparat ten klaruje wodę basenową, która ma pH w granicach od 7,0 do 7,4 oraz jest mętna pomimo zastosowania chloru. Dzięki temu środkowi, zanieczyszczenia zbijają się w "płatki".


2. Aqua Biocyd G-1/R - ten środek zwalcza bakterie i glony, klaruje wodę. Przy jego stosowaniu należy trzymać się ściśle określonych dawek.


3. Alkasol Plus - jego zadaniem jest podwyższenie pH wody w basenie. Co ważne, nie zawiera chloru i może być stosowany z innymi środkami do basenów. Preparat stosujemy wtedy, gdy nie ma w nim kąpiących się osób.

4. Calcid Minus - preparat obniżający pH wody w basenach.

5. Extra Chlor - to po prostu chlor do basenów, którego zadaniem jest dezynfekcja wody. Jest zalecany w przypadku dużej ilości glonów w basenie.

6. Triochlor tabletki - to tabletki chlorowe do dezynfekcji wody.

Uwaga!

Przy stosowaniu chemii basenowej zawsze stosujemy się do wszystkich zaleceń producenta.

  • Chemiczny tester wody

Dzięki chemicznemu testerowi wody sprawdzimy, jakie jest pH wody, czy jest wolna od zbyt dużych ilości chlorków i bromu. W wodzie basenowej pH powinno mieć wartość od 7,0 do 7,4. Niższe wartości wody mogą działać drażniąco na skórę i oczy, a także powodować powstawanie rdzy na metalowych częściach basenu. W przypadku zbyt wysokiego pH wody chemia basenowa o właściwościach dezynfekujących i czyszczących nie będzie skuteczna.

Natomiast chlor i brom zabijają bakterie i wirusy, zawartość tych związków chemicznych również powinna być na optymalnym poziomie. Testem pomoże nam sprawdzić te wartości.

  • Akcesoria do czyszczenia basenu ogrodowego

O całkowitą czystość w basenie nie da się zadbać tylko z chemią. Tutaj potrzebne jest również ręczne czyszczenie basenu, przy pomocy np. kijków teleskopowych z siatką, dzięki którym wyłowimy większe zanieczyszczenia.

Dno basenu oraz ścianki wyczyścimy przy pomocy odkurzacza basenowego, który jest podłączany do pompy wody. Działa na zasadzie zasysania wody z basenu razem z osadem, który następnie odkłada się w filtrze, a oczyszczona woda powraca do basenu.

Zapobieganie powstawaniu zanieczyszczeń


Kiedy nie korzystamy z basenu, warto przykryć go specjalną matą. Co więcej, producenci basenów zalecają, aby co tydzień znalazło się w nim 5% świeżej wody.

Na koniec jeszcze jedna drobna uwaga: przed wejściem do basenu, warto ustawić sobie specjalną myjkę do stóp lub zwykłą miskę z wodą. Dzięki niej, przed wskoczeniem do wody, możemy opłukać stopy, co zapobiegnie przenoszeniu do basenu źdźbeł trawy czy piasku.


zdjęcia: pixabay.com
(sn)
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017

Polecane

Alkasol Rand 1 l środek oczyszczający osad z powierzchni wody

Alkasol Rand 1 l środek oczyszczający osad z powierzchni wody

31,99 zł brutto/1szt.(31,99 zł / l brutto)
Multichlor zwalcza glony i dezynfekuje wodę 1 kg

Multichlor zwalcza glony i dezynfekuje wodę 1 kg

52,99 zł brutto/1szt.(52,99 zł / l brutto)
Paski testowe do basenów – 4w1 – 50 szt. Aqua Line

Paski testowe do basenów – 4w1 – 50 szt. Aqua Line

39,99 zł brutto/1szt.(0,80 zł / szt. brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 229 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Zamówienie zrealizowane szybko, zapakowane starannie. Polecam
2024-04-25
.
pixel