Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jesienne porządki: zbieramy opadłe liście

2016-03-08
Jesienne porządki: zbieramy opadłe liście

Jesień to piękna pora roku, zachwycająca szeroką paletą barw, gdy liście drzew przebarwiają się na różnorodne kolory. Niestety, nie pozostają one długo na koronach drzew, opadając wkrótce na trawniki, chodniki i inne powierzchnie ogrodów. Sprzątanie liści ze względu na monotonię i powtarzalność nie należy do ulubionych zajęć większości ogrodników - żeby osłodzić sobie to zajęcie, wyjaśniamy dlaczego warto to robić i jak ułatwić sobie pracę.


Dlaczego należy sprzątać liście?


 • liście pozostawione na trawniku ograniczają swobodny przepływ powietrza i wilgoci, tworząc środowisko sprzyjające rozwojowi chorób grzybowych (jak pleśń śniegowa) i gniciu trawy. Wiosną, zamiast soczystej zieleni młodej trawy, zobaczymy więc nieprzyjemny, żółty kolor.
 • liście pozostawione na roślinach zimozielonych odcinają im dostęp do wciąż potrzebnego światła słonecznego i przyczyniają do ich obumierania.
 • liście orzecha włoskiego czy dębów mogą pozostawiać brunatne plamy na jasnych materiałach, jak kostka brukowa czy panele tarasowe
 • mokre, nawarstwione liście stwarzają ryzyko poślizgnięcia się - nie trzeba być dzieckiem ani osoba starszą, aby się o tym boleśnie przekonać, wystarczy chwila nieuwagi!
 • uprzątnięcie opadłego listowia z chodnika czy ścieżki przylegającej bezpośrednio do naszej posesji to taki sam obowiązek ustawowy, co odśnieżanie. W przypadku poślizgnięcia się przechodnia na nieuprzątniętych liściach, może on pozwać nas o odszkodowanie.

O innych jesiennych pracach w ogrodzie przeczytasz równeiż tutaj: "Przygotuj ogród do zimy"

Jak sprzątać liście?


Ilu ogrodników, tyle tak naprawdę technik sprzątania liści. Od tych najbardziej tradycyjnych i najtańszych, po te droższe, ale i oszczędzające nasze siły. Warto zapoznać się i zainspirować tymi najbardziej popularnymi:

To najprostszy i najmniej angażujący sposób na oczyszczenie trawnika ze sporej ilości liści. Póki ich pokrywa nie jest zbyt duża, kosiarka po pierwsze pomoże nam rozdrobnić liście i zebrać je w swoim koszu. Jeśli chcemy wykorzystywać w ten sposób kosiarkę, warto zastanowić się nad jej funkcjami już przy zakupie. Powinna ona posiadać możliwość mielenia liści. Metoda ta jednak sprawdza się raczej przy suchych liściach.

 • tradycyjnie, z użyciem grabi wachlarzowych (miotłograbi)

Grabiami możemy operować w dowolny sposób, dlatego to najlepsza metoda na usuwanie liści z małych powierzchni, gdzie musimy uważać, by nie uszkodzić innej roślinności. Grabie przydadzą nam się również podczas zbierania liści pozostałych po sprzątaniu cięższym sprzętem. Takie grabie mogą mieć druciane lub plastikowe zęby, znajdziemy też modele cięższe i lżejsze w swej konstrukcji.

 • z użyciem odkurzacza i dmuchawy do liści

Urządzenia z tej kategorii nie są co prawda artykułem pierwszej potrzeby w naszym ogrodzie, jednak z biegiem czasu można docenić ich przydatność. Mogą występować jako oddzielne maszyny, lecz coraz częściej można kupić w rozsądnej cenie urządzenia łączące obie funkcje. Po pierwsze pozwalają na skuteczne uprzątnięcie liści ze ścieżek, chodników i podjazdów. Szczególnym przypadkiem są też powierzchnie żwirowe, wysypane korą i podobnym materiałem - wtedy jedynie dmuchawa, przemieszczająca liście w inne miejsce bez kontaktu gruntem może nam pomóc w porządkach. Po drugie mogą wciągać liście np. z rabat kwiatowych, gdzie nawet grabie nie przyjdą nam z pomocą. Dołączony do odkurzaczy worek również ułatwia wyrzucanie uzbieranych już liści w odpowiednie miejsce, a funkcja rozdrabniania przyspieszy rozkład listowia i pozwoli na rzadsze opróżnianie worka.

Inne akcesoria przydatne podczas sprzątania liści:


 • zgarniacze, łapy do liści - kiedy już zgarniemy liście na jedną kupkę przychodzi moment, gdy trzeba je przełożyć na taczkę, do kosza lub worka. Okazuje się wówczas, że nasze dłonie są zbyt małe, a nagarnianie z pomocą grabi po prostu nie wychodzi. Wtedy z pomocą przychodzą nam plastikowe łapy, które ułatwiają to zadanie. Do tego mogą stanowić dobrą zachętę do włączenia się dzieci w ogrodowe prace!
 • kosze ogrodowe - mogą być składane do postaci materiałowego krążka lub po prostu wykonane z lekkiego tworzywa - możemy włożyć w nie worek na bioodpady lub zbierać liście bezpośrednio do kosza. Będzie to na pewno zadanie łatwiejsze niż próba włożenia liści do ciągle załamującego się i powiewającego worka.
 • siatki ochronne i na trzonkach - to już z kolei akcesoria dedykowane właścicielom wszelakich oczek wodnych. Siatki umieszczone na dłuższych trzonkach pomogą nam wyłowić z powierzchni wody pływające liście, natomiast rozpięta nad oczkiem siatka ograniczy przyszły wysiłek poświęcony na sprzątanie.
 • teleskopowe szczotki - o przydatności tego akcesorium niestety często przekonujemy się dopiero, gdy woda z rynien zaczyna przelewać się górą, zamiast spływać zgodnie z naszym wyobrażeniem. Rynny zapchane różnego rodzaju liśćmi, gałązkami i pożywieniem zniesionymi przez ptaki łatwo się zapychają i również wymagają szczególnej pielęgnacji jesienią. Dzięki odpowiednio wyprofilowanym szczotkom na długich, wysuwanych trzonkach, takie porządki będą o wiele łatwiejsze.


Co zrobić ze zgrabionymi liśćmi?Aby nie traktować sprzątania liści tylko w kategorii koniecznych jesiennych porządków, wystarczy spojrzeć na tę czynność z perspektywy korzyści, jakie możemy osiągnąć wykorzystując zebrane listowie:

Zebrane jesienią liście to jeden z tzw. brązowych składników naturalnego kompostu, dlatego z powodzeniem możemy umieścić je w naszym kompostowniku. Jedyne zastrzeżenia można mieć co do liści pochodzących z orzecha włoskiego i grabu, których nie zaleca się dorzucać do zbiornika.

Liście to też najbardziej naturalny sposób na zimowe okrycie dla bardziej wrażliwych roślin. Ważne jednak, by nie robić tego z użyciem liści porażonych chorobami czy zaatakowanych przez szkodniki, gdyż możemy narobić sobie jeszcze większego kłopotu. Innym, naturalnym sposobem wykorzystania opadłych liści jest ściółkowanie bylin i krzewów - wspomogą w ten sposób zatrzymywanie wody w glebie, a przy okazji zabezpieczą rośliny i ich korzenie przed mrozem.

Nie zaleca się palenia zebranych liści, a w niektórych przypadkach może nam za to nawet grozić kara. Jeżeli dym przeszkadza na sąsiadujących z posesją drogach i chodnikach lub gdy sąsiedzi skarżą się na uciążliwy zapach i zadymienie, możemy dostać mandat lub grzywnę. Warto jednak rozeznać się w szczegółowych przepisach obowiązujących na terenie naszych ogrodów działkowych lub w gminie. Przeważnie w gminie można pozyskać specjalne worki przeznaczone do zbierania liści, które później odbierają służby komunalne.


zdjęcie: CPinoB / pixabay.com

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2016

Polecane

Miotłograbie Regulowane

Miotłograbie Regulowane

169,99 zł brutto/1szt.
Miotłograbie z Tworzywa

Miotłograbie z Tworzywa

58,99 zł brutto/1szt.
Grabie do Trawnika

Grabie do Trawnika

219,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 231 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
.
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel