Darmowa dostawa od 250,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kompostownik dla niecierpliwych

2015-10-02
Kompostownik dla niecierpliwych

W większości ogrodów można znaleźć kompostownik, dzięki któremu w prosty dla nas sposób możemy pozbyć się niechcianych odpadków i uzyskać naturalny nawóz. Kompostowanie ma wiele zalet, jednak posiada jedną poważną wadę – czas trwania całego procesu może wynosić kilkanaście miesięcy.

Dla niecierpliwych ogrodników tak długi czas oczekiwania jest nie do zaakceptowania, dlatego decydują się na zakup gotowego kompostu albo rezygnują z nawożenia swoich roślin. Przedstawiamy kilka prostych wskazówek, z których warto skorzystać, aby okres kompostowania skrócić nawet do trzech miesięcy.


Dwie metody kompostowania


Pierwsza metoda kompostowania, uznawana przez ekoogrodników zakłada, że dobry nawóz potrzebuje długiego okresu na osiągnięcie odpowiednich właściwości. Cały proces może trwać nawet około 3 lat. Preparaty do kompostowania, które znacznie przyspieszają cały proces dla ogrodników, którzy stosują tę metodę, są zupełnie nieznane. Najważniejszy w tym przypadku jest powolny bieg czasu i rozkładu odpadów organicznych, które po latach utworzą pełnowartościowy podkład pod nowo sadzone rośliny. Taki kompostownik nie potrzebuje szczególnego miejsca ani nie wymaga szczególnych zabiegów przy jego obróbce.

O zakładaniu kompostownika i skąłdnikach, które możemy w nim umieszczać pisaliśmy też tutaj: "5 korzyści, za kóre pokochasz kompostownik"

Druga metoda jest znacznie szybsza i staje się coraz bardziej popularna. Żyjemy w czasach, w których wszystkiego potrzebujemy „na już”, takie podejście nie ominęło również naszych ogrodów i kompostu. Nawóz uzyskany za pomocą tej metody moż być gotowy w ciągu kilku tygodni. Ten szybki proces wcale nie oznacza, że kompost będzie mniej wartościowy, jednak potrzebuje więcej uwagi i pracy z naszej strony. Wystarczy zakupić specjalny preparat do kompostowania w sklepie ogrodniczym. Składniki użyte w takim preparacie powodują przyśpieszony proces rozkładu odpadów organicznych.


Wskazówki, które warto wykorzystać przy szybkim kompostowaniu


W przypadku tego rozwiązania warto zadbać o kilka szczegółów, które przyspieszą cały proces.

  • Przede wszystkim ważny jest sposób układania odpadów. Niezależnie od tego, czy kompostowanie będzie przebiegało w specjalnie przeznaczonym do tego pojemniku, w zbudowanej przez nas "zagrodzie", czy po prostu na pryzmie, przy układaniu odpadów należy zastosować zasadę przemienności odpadów zielonych i brązowych
  • Na samym spodzie zbiornika układamy gałęzie (element bazowej warstwy), które zapewnią dobry dopływ tlenu do odpadów. Następnie wrzucamy liście, skoszoną trawę, owoce, które tworzą nam tzw. zieloną warstwę
  • Należy zwrócić uwagę na fakt, że do naszych kompostowników nie powinny trafiać obierki po cytrusach, ponieważ takie odpadki przeszkadzają w rozkładzie kompostu. Kolejną warstwę pokrywamy brązowymi odpadami takimi jak: sucha trawa, suche liście i rozdrobnione gałązki
  • Gdy uzbieramy przynajmniej dwie takie warstwy, powinniśmy zaopatrzyć się w preparaty do kompostowania, które zazwyczaj w połączeniu z wodą wylewamy na nasz przyszły kompost. Ich zastosowanie znacznie przyśpieszy cały proces.
  • Po użyciu preparatu, naszym jedynym zadaniem jest przerzucenie całej tej sterty raz w tygodniu lub nawet rzadziej, aby zapewnić jej lepszy dostęp powietrza
  • Jeżeli nie mamy siły na przerzucanie naszego ekokompostwonika należy zastanowić się nad zakupem kompostownika rotacyjnego. Kompostownik taki zbudowany jest w kształcie owalnym, dzięki zamontowanej korbce będziemy mogli nim kręcić (mechanizm nieco przypominajacy betoniarkę)


zdjęcie: Antranias / pixabay.com ;(sn)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015

Polecane

Active Komposter - przyspiesza kompostowanie 1 kg

Active Komposter - przyspiesza kompostowanie 1 kg

18,99 zł brutto/1szt.(18,99 zł / kg brutto)
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

39,99 zł brutto/1szt.(0,40 zł / g brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-05
Super
2024-03-04
Jestem bardzo zadowolona z zakupu i ceny
pixel