Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kupujemy nasiona kwiatów i warzyw. Jak je wybrać?

2015-05-15
Kupujemy nasiona kwiatów i warzyw. Jak je wybrać?


Wiosna tuż za rogiem, więc zdecydowana większość ogrodników ma już mniej lub bardziej dokładnie zarysowane plany zagospodarowania ogrodu. Rabaty zaplanowane niekiedy z ogromną pieczołowitością potrzebują jednak dobrej klasy nasion, by urzeczywistnić nasze marzenia. Choć kolorowe opakowania kuszą oczy, to trzeba uważać, bo efekt naszej uprawy może zupełnie odbiegać od tego na zdjęciu. Czym się zatem kierować podczas ogrodniczych zakupów i jakie nasiona wybierać?

Pierwszy i bardzo istotny aspekt przygotowań do wiosennego sezonu, to oczywiście czas. O zakupach warto pomyśleć z pewnym wyprzedzeiem, gdyż zwykle w styczniu - lutym sklepy oferują największy wybór nasion, a i ruch na rynku nie jest tak duży, jak w marcu. Dzięki temu mamy czas na skolekcjonowanie wszystkich potrzebnych nam nasion i spokojną głowę, gdy inni będą narzekać na brak ulubionej odmiany pomidora.

Z drugiej strony jednak, gdy zamawiamy nasiona tak wcześnie, zwróćmy uwagę na termin ich przydatności. Duża ilość firm nasienniczych prowadzi dostawy do hurtowni dopiero na przełomie stycznia i lutego, a więc do sklepów detalicznych nasiona trafiają jeszcze później. Z tego powodu należy uważać, by nasiona kupowane na początku roku kalendarzowego nie kończyły swej przydatności już wiosną.

Gdzie najlepiej kupować nasiona?


Idealnym rozwiązaniem jest oczywiście kupowanie nasion bezpośrednio od producenta, firmy nasiennej czy wyspecjalizowanego centrum ogrodowego. Nie zawsze jednak oznacza to najtańszą i najwygodniejszą opcję. Podstawą jest wybieranie nasion marek znanych i renomowanych. Jeśli mamy wątpliwości co do danego producenta, zasięgnijmy języka na forach ogrodniczych czy portalach społecznościowych. W końcu, kto lepiej doradzi praktykowi, niż drugi praktyk!

Wygodną i niekiedy znacznie tańszą formą, są zakupy dokonywane droga internetową - nasiona niejednokrotnie kosztują mniej niż u producenta, a wszystkie wymarzone odmiany możemy znaleźć na jednym portalu, bez potrzeby jeżdżenia po kilku punktach miasta. Z kolei dla osób mieszkających poza terenami miejskimi, wspaniałym udogodnieniem jest dostawa nasion do domu drogą pocztową.


A jeśli dopiero planuję rabaty i warzywnik?


W takim wypadku warto rozważyć, jaki areał mamy do obsadzenia i jakie warunki glebowe na nim panują. Czy będziemy obsiewać skalniak, otoczenie oczka wodnego, a może konieczne będzie dopasowanie roślin ze względu na osiąganą przez nie wysokość? W przypadku kwiatów, które mają cieszyć oczy nasze i gości możliwie najdłużej, możemy kierować się właśnie terminami kwitnienia tych roślin. Zastanówmy się, kto często gości w naszym ogrodzie? Jeśli są to dzieci, to absolutnie nie wybierajmy roślin o właściwościach trujących. Jeśli cenimy roztaczający się w ogrodzie zapach, to z pewnością ucieszy nas maciejka i lawenda, z kolei nasze koty zakochają się w kocimiętce.

W przypadku wyboru nasion warzyw, kryteria mogą być podobne. Jakie warzywa najchętniej jesz Ty i Twoja rodzina? Czego jeszcze brakuje w Waszym jadłospisie, a wiesz, że zasmakuje Twoim bliskim? Kilka pytań pozwoli zaplanować warzywnik od A d Z. Spośród ulubionych gatunków wybieramy z kolei odmiany odporne na choroby, co pozwoli nam uniknąć chemicznych oprysków.


Co warto wiedzieć przed zakupem nasion?


Cóż, rady będą tu bardzo zbliżone do robienia wszelkich rodzajów zakupów - w tym i spożywczych. cytatJeśli nie mamy jeszcze zaplanowanych rabat, to postarajmy się chociaż ograniczyć listę zakupów nasion warzyw i kwiatów do racjonalnych ilości, najlepiej spisanych na kartce. Dzięki temu, gdy wybierzemy się do sklepu stacjonarnego, sprawniej dokonamy zakupów i nie zagubimy się w gąszczu odmian i kolorów. Nie bez znaczenia takie przygotowanie jest również ważne w przypadku zakupów internetowych. Pomimo niekiedy bardzo dobrze przemyślanych filtrów w sklepach on-line, rozbudowana oferta może wydłużyć poszukiwania. Jeśli jesteśmy zdecydowani na konkretny rodzaj nasion, a nie poszukujemy inspiracji, wystarczy wpisać pożądaną nazwę w polu wyszukiwania i voilà! Widzimy przed oczami np. tylko astry karłowe.

Co bierzemy pod uwagę kupując nasiona?


Na to, czy będziemy zadowoleni z efektów naszej uprawy, wpływ mają oczywiście nie tylko nasiona warzyw czy kwiatów, ale też warunki glebowe, jakie im zapewnimy. O tym jednak napiszemy kiedy indziej. Jakkolwiek, istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod rozwagę, przystępując do zakupów nasion.

  1. Warto postawić na nasiona polskich odmian. Nie tylko ze względu na pobudki czysto patriotyczne, związane ze wspieraniem rodzimych przedsiębiorstw, ale głównie z uwagi na przystosowanie tych odmian do panujących w naszym kraju warunków klimatycznych. Oprócz nazwy firmy pakującej nasiona, na torebce powinna znaleźć się także informacja o producencie właśnie. W większości przypadków ceny nasion krajowych dystrybutorów są niższe niż tych importowanych.
  2. Starajmy się nie kupować nasion na wagę. Zwracajmy uwagę na szczelne zamknięcie torebek, sytuacją idealną są torebki hermetyczne. Uważajmy na opakowania wystawione na działanie wilgoci i ostrego słońca. Poznamy je po wyblakłych kolorach i pomarszczonym papierze.
  3. Na opakowaniu powinien być nadrukowany lub naniesiony pieczątką termin przydatności nasion, od którego zależy zdolność i siła kiełkowania roślin.
  4. Niezwykle przydatne są umieszczone na opakowaniach nasion informacje dotyczące terminów wysiewu i zbioru, wysokości osiąganej przez roślinę oraz zaleceń co do stanowiska. Niekiedy bardzo zbliżone do siebie wizualnie odmiany mają całkowicie odmienne wymagania, dlatego warto zaufać informacjom producenta.
  5. Wszelkie reklamacje nasion wymagają opakowania i paragonu/faktury, aby mogły być rozpatrzone. Dlatego pamiętaj o zachowaniu tych przedmiotów.


Ile nasion kupujemy?


W przypadku nasion ogrodniczych nie ma zastosowania powiedzenie „im więcej, tym lepiej”. Dlaczego? Z prostych powodów – zapas nasion, którego nie zużyjemy w jednym sezonie będzie z pewnością daleko mniej wartościowy niż świeży materiał siewny. Oczywiście, warto korzystać z promocji producentów, którzy oferują niekiedy gratisowe ilości nasion, ale w granicach sezonowego zapotrzebowania. Nie przesadzajmy jednak z surowością wobec siebie – kupmy jedno - dwa opakowania nasion ot tak, intuicyjnie – być może odkryjemy w ten sposób hit tego sezonu?


Opisy nasion – jak je rozszyfrować?


Choć dla zaprawionych w bojach ogrodników podstawowe oznaczenia nasion nie kryją żadnych tajemnic, to niekiedy początkujący amatorzy ogrodów mogą mieć problemy z określeniami widniejącymi na paczuszkach.

F1 – oznacza odmiany mieszańcowe posiadające cechy szczególne. Nasiona zebrane z tego typu roślin raczej nie powtórzą cech rośliny matecznej,
Jakość WE oznacza nasiona, które spełniają normy Wspólnoty Europejskiej,
MIX – oznacza przeważnie mieszankę nasion w obrębie tego samego gatunku, które różnią się na przykład kolorem kwiatów,
Nasiona ekologiczne – nasiona warzyw pozyskane z upraw, posiadających certyfikat o zastosowaniu ekologicznych metod uprawy,
Nasiona hydrokondycjonowane – inaczej podkiełkowane, wybieramy je jeśli zależy nam na szybkich wschodach. Nasiona tego typu zostały poddane odpowiednim warunkom cieplno-wilgotnościowym, dlatego szybciej rosną,
Nasiona inkrustowane – nasiona otoczone zaprawą, z dodatkiem preparatu zwiększającego przyczepność środka zaprawiającego,
Nasiona kalibrowane – oznacza to, że do paczek wybrano nasiona o jednolitym rozmiarze, dzięki czemu wygodniej się je sieje, a wschody są równiejsze,
Nasiona otoczkowane – nasiona z otoczką zawierającą środki ochronne i nawozy, dzięki większemu rozmiarowi są łatwiejsze w siewie,
Nasiona zaprawiane – nasiona, które obsypano chemicznymi preparatami ochrony roślin, informacja o składzie i toksyczności zaprawy jest konieczna na etykiecie,
Nasiona zaprawiane ziołami – do zaprawy nasion nie użyto środków chemicznych, ale były moczone w wyciągach z ziół. Taka zaprawa jest nieco mniej skuteczna, ale nie zaburza naturalnych procesów zachodzących w glebie,
Taśma nasienna – nasiona umieszczone są na specjalnej taśmie, ułatwia to ręczne sianie, eliminuje pracochłonne przerywanie, taśma ulega rozkładowi pod wpływem wilgoci.

Podsumowując, wybór nasion roślin odpornych na choroby, o dużej sile kiełkowania jest kluczowy do prawdziwego cieszenia się bogactwem własnego ogrodu. Warto próbować nowinek, jak np. nasiona na taśmach, aby porównać je z dotychczas stosowanymi metodami, jednak każdy ogrodnik wie, że wypróbowane, gwarantujące sukces odmiany i same firmy nasienne na długo pozostają w naszych sercach.

Jeśli więc chcemy spróbować nowych marek nasion lub innego sposobu ich zaprawienia, dla pewności warto zdublować tę samą odmianę nasionami ze sprawdzonego już źródła. W ten sposób, nawet jeśli nie będziemy zadowoleni z efektu, i tak będziemy mogli cieszyć się wschodami sprawdzonej już odmiany.


fot. publicdomainpictures.net
Pokaż więcej wpisów z Maj 2015

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 229 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel