Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Niezbędnik każdej murawy

2015-08-25
Niezbędnik każdej murawy

Każdy ogrodnik, i ten z doświadczeniem i ten początkujący, wie że do każdego ogrodu z choćby niewielkim trawnikiem niezbędna jest kosiarka. Jednak nie jest to jedyne urządzenie przydatne przy pielęgnacji murawy. Nasz niezbędnik przedstawia 4 podstawowe urządzenia: wspomniana wcześniej kosiarka, podkaszarka oraz wertykulator wraz z aeratorem.

Zacznijmy jednak od wyboru odpowiedniej kosiarki. Kosiarkę dobieramy w zależności od wielkości naszego trawnika. Jak dobrać odpowiednią kosiarkę? Oto kilka praktycznych porad:

  • Jeśli trawnik ma do 300 m2, wystarczy ręczna kosiarka bębnowa. Ze względu na fakt, że nie posiada ona silnika, jest cicha a przy tym bardzo precyzyjnie kosi źdźbła trawy.

  • Jeżeli trawnik ma około 500 m2 polecamy kosiarkę elektryczną. Kosiarki elektryczne są lekkie, zwrotne i tak jak kosiarki bębnowe również ciche. Jedynym minusem takiej kosiarki jest kabel. Ograniczona długość kabla, którą możemy zwiększyć tylko i wyłącznie używając przedłużacza. Taką kosiarką ciężko się kosi między drzewami oraz krzewami. Podczas koszenia należy zwracać uwagę, aby ostrzami nie przeciąć kabla, ponieważ możemy spowodować spięcie instalacji elektrycznej, jak również uniemożliwimy sobie dalsze koszenie murawy.

  • Jeżeli nasz ogród jest dość sporych rozmiarów powinniśmy pomyśleć o zakupie kosiarki spalinowej. Kosiarki takie mają często napęd na koła, dzięki czemu nie będziemy musieli wkładać zbyt dużego wysiłku, aby pchać kosiarkę. Kosiarka taka sprawdzi się również w ogrodzie o nierównym terenie. Niektóre kosiarki spalinowe posiadają funkcję rozdrabniania skoszonej trawy i rozsypywania jej po powierzchni darni. Może jest to dość wygodne, ponieważ nie trzeba opróżniać kosza, ale my zalecamy zbieranie trawy. Każda skoszona kępa trawy powinna znaleźć się na kompostowniku. Jeżeli nie masz kompostownika zawsze możesz zebrać skoszoną trawę do specjalnych worków przeznaczonych na liście, trawę oraz gałęzie. W ten sposób gminy mogą wytwarzać kompost, który później posłuży do pielęgnacji trawników w okolicy.

  • Jeżeli posiadasz ogromny teren do skoszenia możesz kupić „ciągnik”. Mowa tutaj oczywiście nie o ciągniku rolniczym, ale o traktorku - kosiarce, który zimą może posłużyć również jako odśnieżarka.


Kolejnym elementem niezbędnika w naszym ogrodzie jest podkaszarka. Jeżeli w ogrodzie masz dużo drzew i krzewów lub skarpy, gdzie kosiarka nie jest w stanie dotrzeć, a zależy ci na miłym dla oka wyglądzie ogrodu, musisz zaopatrzyć się o podkaszarkę. Podkaszarki są tak skonstruowane, by można nimi było dotrzeć do najmniejszego nawet skrawka trawnika. Na rynku dostępne są podkaszarki elektryczne oraz spalinowe.

  • Podkaszarki elektryczne cieszą się opinią poręcznych, wygodnych w użytkowaniu. Podkaszarki takie możemy podłączyć do prądu ale równie dobrze możemy używać takiej podkaszarki dzięki wbudowanym akumulatorkom. Głowice w podkaszarkach mogą występować z nylonową żyłką lub z nożami.

  • Podkaszarka spalinowa zwana również kosą spalinową, polecana jest do używania przy ciężko dostępnych miejscach, takich jak ogrodzenia wokół naszej posesji. Są to najczęściej miejsca, gdzie nie możemy pozwolić sobie na podłączenie do prądu. Ze względu na fakt, że takie podkszarki są dość masywne nie polecamy takiej kosy spalinowej drobnej kobiecie.

Jeżeli myślałeś, że na podkszarce kończą się obowiązki ogrodnika to przedstawiamy następne urządzenie przydatne do pielęgnacji trawnika. Jednym z takich niezbędnych urządzeń jest wertykulator. Wertykulator napowietrza oraz oczyszcza trawnik z mchu, chwastów oraz starej trawy.


Ze względu na rodzaj napędu wertykulatory, tak jak kosiarki, dzieli się na ręczne, elektryczne, akumulatorowe oraz spalinowe. Profesjonalny wertykulator kosztuje kilka tysięcy złotych. Ze względu na cenę nie każdy może pozwolić sobie na zakup tak drogiego sprzętu. Poza tym urządzenie to nie jest tak często używane w ogrodzie jak chociażby kosiarka. Wertykulację trawnika przeprowadza się wczesną wiosną, po pierwszym koszeniu. Zabieg taki przyśpieszy regenerację trawnika po zimie. Jeżeli w trakcie sezonu wegetacyjnego wytworzy się warstwa mchu, wertykulację powtarzamy wczesną jesienią.

  • Wertykulator ręczny to rodzaj grabi wyposażonych w bardzo wąskie, sztyletowate zęby, które wcinają się w glebę pod trawnikiem na głębokość kilku centymetrów. Ze względu na to, że wertykulator ręczny nie jest wyposażony w żadne mechaniczne wsparcie należy użyć bardzo dużo siły, żeby wykonać poprawnie zabieg napowietrzania trawnika.

  • Wertykulatory elektryczne nie wytwarzają nieprzyjemnych zapachów spalin oraz są cichsze od kosiarek elektrycznych. Tak jak w przypadku kosiarek posiada mankament w postaci kabla, który trzeba podłączyć do gniazdka.

  • Wertykulator spalinowy powinni zakupić właściciele bardzo dużych trawników. Wertykulatory spalinowe mają dużą moc, dzięki czemu tak jak w przypadku kosiarek spalinowych, ich prowadzenie po trawniku jest łatwiejsze.


Jeżeli nie posiadasz zbyt dużego pomieszczenia gospodarczego, gdzie trzymasz wszystkie narzędzia ogrodowe, bądź nie lubisz zagraconej przestrzeni, polecamy kupić urządzenie, które jest jednocześnie wertykulatorem oraz aeratorem do trawnika. Jak to możliwe?

Wystarczy zmienić wałki nasadkowe by z wertykulatora zrobić aerator. Areacja za pomocą wałka napowietrzającego ze sprężynkami jest właściwie czesaniem trawnika i nie jest zabiegiem tak radykalnym jak wertykulacja, dlatego możemy wykonywać ją częściej - na przykład co trzecie koszenie murawy. Aeracja trawnika polega na nakłuwaniu trawnika, dzięki czemu do korzeni trawy dochodzi powietrze, dzięki tym płytkim szczeliną w trawniku można ją również odpowiednio nawodnić. Główna różnica polega na tym, że aeracja trawnika to jedynie nakłuwanie, natomiast wertykulacja polega na nacinaniu murawy.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2015

Polecane

TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

39,99 zł brutto/1szt.(0,40 zł / g brutto)
Wertykulator Ręczny Na Kółkach

Wertykulator Ręczny Na Kółkach

239,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 229 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel