Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pędzenie cebulek kwiatowych krok po kroku

2017-10-12
Pędzenie cebulek kwiatowych krok po krokuKażdy, kto już wczesną wiosną chce cieszyć się pięknymi tulipanami, narcyzami, hiacyntami czy krokusami powinien zapoznać się z kilkoma sposobami na pędzenie cebulek kwiatowych, czyli przyspieszoną ich uprawę. Dzięki zastosowaniu się do poniżej przedstawionych wskazówek, możemy podziwiać piękno tych kwiatów nie tylko w ogrodzie, ale i w domu.

Które cebule wybrać do pędzenia?


Do pędzenia najlepsze są niskie odmiany kwiatów. Sadzimy tylko te cebulki, które są w stanie spoczynku i jeszcze nie wypuszczają pędów. Cebule kwiatowe kupimy w różnych sklepach ogrodniczych w okresie od sierpnia do listopada.

Odmiany roślin cebulowych nadających się do pędzeniaTulipany

W przypadku tulipanów warto pędzić odmiany Brillant Star lub Joffre. Tutaj najlepsze będą doniczki o wysokości od 15 do 25 cm. W ofercie sklepu internetowego Przydomu.pl znajdują się zarówno plastikowe doniczki, jak i wiklinowe, które z pewością będą pięknie współgrały z kwitnącymi tulipanami czy innymi roślinami cebulowymi. Cebulki po zasadzeniu zakwitną po trzech miesiącach. Jeśli chcemy mieć tulipany w marcu, sadzimy cebulki w grudniu. Natomiast jeśli chcemy mieć kwiaty już w lutym, tę czynność należy wykonać w listopadzie.

Po 10 tygodniach przechowywania doniczek w glebie lub zacienionej piwnicy, gdzie temperatura wynosi ok. 5o C przenosimy je do zacienionego i nieco cieplejszego pomieszczenia (ok. 10-12o C). Temperatura na tym etapie pędzenia cebulek pełni bardzo istotną rolę - jeśli będzie zbyt wysoka, rośliny wypuszczą listki, ale nie będą chętnie kwitły. Po około tygodniu, kiedy rośliny osiągną około 7-13 cm, możemy przestawić doniczki w słoneczne, ale również chłodne miejsce. Rośliny będą dłużej kwitły w pomieszczeniach, w których temperatura otoczenia jest nieco niższa.

Hiacynty

Do zakwitnięcia potrzebują mniej czasu niż tulipany. Na początku października sadzimy cebulki, które mają zakwitnąć w czasie Bożego Narodzenia. Hiacynty nie lubią zbyt wysokiej temperatury, ponieważ wtedy rosną bardzo szybko, co przyczynia się do zniekształcenia rośliny. Cebulki hiacyntów bardzo często pędzi się w wodzie. Na rynku dostępne są nawet specjalne naczynia do tego przeznaczone. Jak pędzić hiacynty w wodzie opisujemy poniżej.

Krokusy

Proces pędzenia tego rodzaju roślin cebulowych przebiega najprościej. Tutaj najlepiej sprawdza się odmiana Remembrance. Cebulki sadzimy na głębokości około 3-4 cm. Jeśli chcemy, aby krokusy długo kwitły, konieczne jest przeniesienie kwiatu z doniczką do chłodniejszego pomieszczenia.

Narcyzy

Tutaj poleca się odmianę Paper White oraz Grand Soleil d'Or. Sadzimy je podobnie jak krokusy. Jednak ten rodzaj kwiatów wymaga dużej ilości światła. Dlatego, kiedy tylko pojawią się pierwsze pędy, wystawiamy donice z cebulkami na nasłoneczniony parapet.

Pędzenie cebulek kwiatowych


Okres niskich temperatur

Większość roślin cebulowych wymaga przezimowania w glebie. Dzięki przebywaniu przez długi czas w zimnym środowisku, mają szansę zakwitnąć wiosną. Cebulki kwiatowe powinny spędzić przynajmniej 10 dni w temperaturze niższej niż 5o C. Jeśli wiosną chcemy mieć cebulki w doniczkach, to na zimę powinniśmy zasadzić je w ziemi w donicach, które wykopiemy dopiero pod koniec zimy. Wtedy przenosimy doniczki z cebulami do cieplejszego pomieszczenia, gdzie będą mogły się rozwijać.

Zaprawa cebulek przed sadzeniem

Jeśli chcemy zabezpieczyć cebulki kwiatów przed grzybami, należy zastosować preparat grzybobójczy. Cebulki moczymy w tym preparacie przez około 30 minut. Po tym czasie cebulki są gotowe do sadzenia.

Lodówka

Jeśli mieszkamy w bloku i nie mamy swojego kawałeczka ziemi, możemy przechowywać cebule kwiatowe w lodówce. Oczywiście wcześniej sadzimy cebulki w doniczkach. Na dnie doniczki powinna znaleźć się warstwa drenująca (keramzyt lub żwir), która zabezpieczy cebulki przed zbyt dużą wilgocią. Cebulki należy przysypać ziemią uniwersalną z domieszką piasku.

Cebulki kwiatowe po przechłodzeniu możemy zasadzić w doniczkach lub w naczyniu z wodą.

Jak uprawiać cebulki w naczyniu z wodą?

Najważniejsze jest to, aby cebulka nie była zanurzona całkowicie w wodzie, tylko jej korzeń. W sklepach znajdziemy dużo specjalnych naczyń do uprawy cebulek w wodzie. Są one dostosowane szerokością do poszczególnych rodzajów kwiatów. Minusem tego rozwiązania jest to, że po przekwitnięciu kwiatu musimy wyrzucić cebulkę, ponieważ w kolejnych sezonach nie uzyskamy z niej pięknego kwiatu.

Jak uprawiać cebulki zasadzone w doniczkach?

Cebulki zasadzone w doniczkach przenosimy w miejsce, gdzie temperatura jest w granicach 10-12o C. Taka temperatura pobudza cebulki do wzrostu. Kiedy cebulki wypuszczą pędy o długości od 8 do 14 cm, możemy przenieść je do pomieszczenia o temperaturze pokojowej, około 20o C. W takich miejscach mogą już zostać, aż do przekwitnięcia.

Podlewanie

Zasadzone cebulki powinny mieć stale wilgotne podłoże, ponieważ do wzrostu potrzebują wody.

Jak wydłużyć czas kwitnienia?

W tym celu musimy zadbać o to, aby temperatura w godzinach nocnych była niższa, niż za dnia. Dzięki temu, kwiaty zostaną dłużej na roślinie.

Co zrobić, kiedy kwiaty przekwitną?

Cebulki uprawiane w wodzie wyrzucamy. Cebulki uprawiane w doniczkach przesadzamy do ogrodu. Wykopujemy je dopiero w lipcu, zasuszamy i możemy stosować je ponownie w następnym sezonie.

Uprawa wielu cebul w jednej donicy

Dzięki takiemu rozwiązaniu, będziemy mieli wiele różnych kwiatów w jednej donicy. Najlepiej rozplanować to tak, aby zasadzone cebule kwitły po sobie. Cebulki możemy sadzić tradycyjnie w donicach z ziemią lub w specjalnych szklanych przezroczystych doniczkach, gdzie wolne przestrzenie są wypełnione ozdobnymi kamykami. Więcej na temat warstwowego sadzenia roślin cebulowych w donicy przeczytacie tutaj: Jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią?


źródło zdjęcia:Cathal Mac an Bheatha
Pokaż więcej wpisów z Październik 2017

Polecane

Narcyz Tete-a-Tete 30 cebulek

Narcyz Tete-a-Tete 30 cebulek

28,99 zł brutto/1szt.(0,97 zł / szt. brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 231 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-06
Bardzo szybka realizacja zamówienia. Bardzo dobry kontakt ze sklepem, produkty zgodne z opisem, wszystko ok. Polecam.
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel