Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pielęgnacja trawnika – koszenie trawy

2016-10-12
Pielęgnacja trawnika – koszenie trawy

Pielęgnacja trawnika - dlaczego koszenie trawy jest ważne?

Trawnik może być wizytówką każdej posesji. W obiegowej opinii, trawnik jest mniej uciążliwy w utrzymaniu niż pielęgnacja kwiatów i krzewów w ogrodzie. Kierowanie się kilkoma zasadami, sprawia, że trawa soczyście się zieleni na naszej murawie. Piękny trawnik to efekt niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak podlewanie, nawożenie, koszenie, napowietrzanie czy odchwaszczanie. Każdy z nich należy wykonywać na odpowiednim etapie. I z pewnością jeśli chcesz dbać o swój trawnik z przyjemnością, musisz pokochać pracę na dworze. Doglądanie stanu trawnika to już połowa sukcesu. Oto kilka wskazówek odnoszących się do koszenia.

Koszenie trawy


Koszenie to jeden z zabiegów przynoszących najszybsze efekty. Zalecana częstotliwość koszenia na popularnych trawnikach gazonowych to  7-10 dni. Bywa jednak tak, że częstsze koszenie, aniżeli raz w tygodniu pozwala uchronić trawnik przed chorobami, w tym też zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Wiosną możemy z powodzeniem trawę kosić 2 razy w tygodniu, aby pobudzić ją do mocniejszego ukorzeniania. Ważne, aby nie ścinać rośliny niżej niż 1/3 jej wysokości.  Większe cięcie może doprowadzić do zaburzeń fizjologicznych rośliny, skutkujących pomniejszeniem ukorzenienia rośliny. Utrudniony pobór składników mineralnych powoduje marnienie trawy. Ogólna zasada koszenia wskazuje, aby ciąć trawę, gdy jej wysokość jest większa od pożądanej o 50%. Dla przykładu, gdy zwykle mamy 4 cm trawnik, koszenie podejmujemy w chwili gdy trawa ma wysokość 6 cm. Takie koszenie sprawia, że murawa jest gęsta, a to w naturalny sposób zapobiega wyrastaniu chwastów.
Oczywiście wysokość darni zależy od indywidualnych preferencji. Dobór stopnia koszenia zależny jest od wielu zmiennych, jak wilgotność gleby, poziom zacienienia, rodzaj posianej trawy czy temperatura. Wszystkie te czynniki wpływają na tempo wzrostu rośliny.

Podsumowanie: Największym błędem jest rzadkie koszenie, co powoduje, że chcemy jak najkrócej ściąć trawnik i w efekcie usuwamy dużą część źdźbła. Powoduje to wolniejszą  regeneruję rośliny, na czym cierpi też estetyka trawnika.


Dobór odpowiedniej kosiarki


cytatWybór sprzętu do koszenia jest ogromny, od ręcznych nożyc, przez kosy, podkaszarki aż do spalinowych i elektrycznych kosiarek. Na ogromnych terenach, jak pola golfowe, koszenie odbywa się z wykorzystaniem traktorów koszących. Niezależnie od doboru narzędzia, warto pamiętać o utrzymywaniu ich w dobrym stanie technicznym. Większość kosiarek posiada regulację podnoszenia mechanizmu tnącego, najczęściej od 25 do 75 mm. Doskonałe cięcie, zadbanymi urządzeniami przyniesie nam efekt w postaci pięknego trawnika. Gdy zamiast ciąć trawę, ostrza szarpią ją - końcówki liści stają się chropowate i bardziej podatne na choroby. Może to doprowadzić do brązowienia roślin, w efekcie czego mamy brunatną murawę zamiast soczystej zieleni.

Unikaj koszenia gdy trawa jest wilgotna. Mokre źdźbła będą zbijać się w kępki i przyklejać do ostrza narzędzia. Suchość trawnika można sprawdzić przesuwając dłoń po jej powierzchni. Jeśli ręka pozostaje sucha, można kosić. Decydując się na koszenie mokrej darni, należy pamiętać   powoli pchać kosiarkę.

Koszenie we wzory


Piękne szachownice na trawniku z pewnością podniosą walory estetyczne otoczenia. Doskonałym tego przykładem są murawy boiskowe i pola golfowe. Najefektywniej osiąga się je za pomocą walca, pchając go po darni w jednym kierunku. Wzory można wykonać również za pośrednictwem kosiarki, kosząc w jednym kierunku. Pamiętaj o zmianie kierunku przy kolejnym koszeniu, aby trawa była przycinana równomiernie. Przeciwdziała to ubijaniu gleby i nie pozwala rosnąć trawie zawsze w jednym kierunku.products

Czy kosić do kosza?


Mulczowanie to nic innego, jak koszenie bez kosza, gdy skoszona trawa pada bezpośrednio na trawnik. Pozostawianie rozdrobnionego pokosu jest zalecane tylko na trawnikach, które są zdrowe. Suchy pokos, który stanowi 1/3 wysokości trawy, szybko opada na ziemię i tam ulega rozkładowi na pożyteczne składniki mineralne.


Jesli koszenie odbywa się po rosie, pokos jest wilgotny, należy kosić bezpośrednio do kosza lub grabić go z trawnika. Ścięta trawa doskonale nadaje się do kompostowania.

 

Ciekawostka:

Przez rok koszenia trawnika o powierzchni 1000 m2 pozyskujemy ok. 2 ton koszonej trawy.

 
 
Wybierz najlepsze mieszanki traw
Pokaż więcej wpisów z Październik 2016

Polecane

Nawóz do trawników z chwastami z mikroelementami 1 kg

Nawóz do trawników z chwastami z mikroelementami 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
Nawóz bezpieczny trawnik 10 kg

Nawóz bezpieczny trawnik 10 kg

59,99 zł brutto/1szt.(6,00 zł / kg brutto)
Nożyce do trawy Profi

Nożyce do trawy Profi

105,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Obsługa super wczoraj otrzymałam produkt mam nadzieję że pomoze
2024-03-21
Bardzo przydatny gadżet ogrodowy Dobra cena Szybka realizacja Polecam
pixel