Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Preparaty do kompostowania – szybszy recykling

2015-10-02
Preparaty do kompostowania – szybszy recykling

Od kilku lat można zauważyć, że coraz więcej mówi się o recyklingu. Systematycznie segregujemy nasze śmieci, wrzucając je do odpowiednio oznaczonych pojemników. Jednak bardzo często w podziale naszych odpadów pojawia się wątpliwość – co zrobić z odpadami z kuchni i z ogródka?

Wprawieni ogrodnicy wiedzą, że takie śmieci mogą wylądować na kompoście, który w ciągu kilku miesięcy stanie się „czarnym złotem” - jak sami nazywają organiczny nawóz, który powstaje z naszych odpadów. Kompost jest niczym innym, jak przerobionymi odpadami organicznymi, które możemy wykorzystać ponownie, dając im nowe życie.

Do stworzenia idealnego miejsca dla kompostownika wystarczy:

  • kawałek ogródka
  • pryzma kompostowa lub specjalny pojemnik
  • sporo naturalnych odpadków, które wrzucone i przemieszane w takim pojemniku będą pracowały nad swoją zmianą praktycznie same.

W takim zbiorniku mogą znaleźć się liście, skoszona trawa, rozdrobnione gałęzie, warzywa, owoce i pędy innych roślin niezainfekowane chorobą. Do pojemnika nie należy wrzucać szkła, plastiku i różnego rodzaju metali. Otrzymany w ten sposób nawóz idealnie sprawdza się jako podkład pod nowo sadzone rośliny i jest niezwykle przydatny do uzdatnienia gleby w ogródku.


Preparaty do kompostowania, które ułatwią Twoją pracę


Cały proces rozkładania substancji organicznych przebiega bardzo długo. Jeśli nie zadbamy odpowiednio o nasze składowisko, to od wrzucenia pierwszej partii odpadów, do uzyskania nawozu, mogą minąć nawet trzy lata. Jeśli jednak zastosujemy zabiegi przyspieszające rozkład, możemy ten czas skrócić do roku. Jednak dla wielu ogrodników dwanaście miesięcy jest zbyt długim okresem oczekiwania na naturalny kompost.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą nam preparaty do kompostowania, które odpowiednio zastosowane skracają ten czas do nawet dwóch/trzech miesięcy.

Oprócz przyspieszenia procesu rozkładu jest znacznie więcej argumentów, które przemawiają za stosowaniem takich preparatów ( o innych ich zaletach pisaliśmy juz w "Kompostownik dla niecierpliwych"):

  • Przede wszystkim pozwalają one na całkowity rozkład wszystkich surowców. W przypadku, gdy nie używamy preparatów do kompostowania wspomagających rozkładanie odpadków, może zdarzyć się tak, że grubsze gałązki będą jedynie częściowo rozdrobnione lub wcale, co uniemożliwi podsypanie nawozem nowych roślin. Preparaty do kompostowania na pewno poradzą sobie ze wszystkimi odpadkami.
  • Często zdarza się tak, że pojemniki czy pryzmy kompostowe ustawione blisko domu wydzielają nieprzyjemny, długotrwały zapach, co dla wielu może okazać się nie do wytrzymania. Użycie preparatów zapobiega beztlenowemu rozkładowi, który wytwarza nieznośny zapach. Tylko po skończonym procesie kompostowania można uznać, że odpady stały się pełnowartościowym nawozem. Użyty wcześniej jako podłoże pod uprawy lub pod świeżo wsadzoną roślinę nie stworzy im optymalnych warunków do wzrostu. Dojrzały kompost jest ciemnobrązowy, ma jednolitą strukturę, a zapachem przypomina ziemię.
  • Kompletnych nowicjuszy na temat amatorskiego recyklingu często przeraża ilość pracy i czas oczekiwania. Wykorzystując preparaty do kompostowania, możemy być całkowicie pozbawieni obaw o to, czy nasza praca nie pójdzie na marne. Wystarczy zapełnić pojemnik odpadkami, użyć preparatów i czekać na efekty, które przyjdą same.


zdjęcie: normanack /CC BY 2.0/ pixabay.com (sn)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015

Polecane

Active Komposter - przyspiesza kompostowanie 1 kg

Active Komposter - przyspiesza kompostowanie 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80l

39,99 zł brutto/1szt.(0,40 zł / g brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
2024-04-25
.
pixel