Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przesadzanie roślin doniczkowych – kiedy i jak?

2017-01-03
Przesadzanie roślin doniczkowych – kiedy i jak?

Rośliny doniczkowe do prawidłowego wzrostu potrzebują odpowiedniej ilości wody, światła i związków mineralnych zawartych w glebie. Donica nie jest środowiskiem naturalnym dla rośliny, dlatego co jakiś czas trzeba przesadzać kwiaty i wymieniać wyjałowioną ziemię w donicy na nową. Wyjaśnimy, dlaczego trzeba to robić oraz jaka jest najlepsza pora do przesadzania roślin doniczkowych.


Po co przesadzać rośliny doniczkowe?


Rośliny doniczkowe musimy przesadzać, ponieważ podczas swojego wzrostu wykorzystują substancje pokarmowe zawarte w podłożu. W donicy roślina nie ma tak bogatego środowiska jak w gruncie, przez co nie zachodzą naturalne procesy, które mogłyby wzbogacać glebę. Co więcej, wraz z rozrostem rośliny, zwiększa się ilość korzeni i ziemia w donicy staje się bardzo zbita.

Kiedy najlepiej przesadzać rośliny doniczkowe?


Rośliny doniczkowe zasadniczo powinno przesadzać się co 2 lub 3 lata. Kiedy korzenie zaczynają wyrastać z dna doniczki, albo jeśli bryła korzeniowa zaczyna wychodzić poza doniczkę, to znak, że przyszła najwyższa pora na przesadzenie rośliny. Pamiętajmy również o tym, że młode rośliny wymagają przesadzenia co roku. Najlepszą porą roku do przesadzania kwiatów jest wiosna. Nie przesadzamy roślin w czasie ich kwitnienia oraz owocowania.

Kiedy roślina doniczkowa wymaga przesadzenia?


 • Korzenie rośliny zaczynają „wychodzić” poza donicę.

 • Roślina zbyt mocno się rozrosła.

 • Po podlaniu woda od razu wypływa na podstawkę.

 • Roślina traci intensywnie zielony kolor.

 • Wzrost zostaje zahamowany.

 • Zaczynają opadać liście.

 • Na glebie tworzy się specyficzny osad.

 • Ziemia zbiła się w skorupę.

 • Uwaga! Przesadzenia wymagają również rośliny świeżo zakupione.

Ważne zasady


 • Raz w roku przesadzamy młode rośliny doniczkowe.

 • Raz na 2-3 lata przesadzamy starsze rośliny.

 • W przypadku bardzo dużych roślin, wymieniamy tylko wierzchnią warstwę ziemi.
 • ​Do przesadzania roślin nie nadaje się ziemia z ogródka.


Jak przesadzać rośliny doniczkowe?


Parę godzin przed przystąpieniem do przesadzania roślin należy obficie je podlać. Dzięki temu podłoże dobrze namoknie i będzie nam łatwiej wyjąć roślinę z donicy.

 • Małe rośliny doniczkowe - z nimi jest najłatwiej, wystarczy obrócić donicę do góry dnem, przytrzymać opadającą bryłę ziemi z korzeniami. Jeśli roślina nie chce „wyjść” z donicy, wtedy wystarczy parę razy uderzyć w ścianki donicy.

 • Większe rośliny - w tym przypadku najlepiej oddzielić bryłę korzeniową od donicy przy pomocy noża. W ten sposób szybciej wyjmiemy roślinę z donicy.

Korzenie rośliny należy delikatnie rozplątać. Jeśli będą zbyt długie, możemy je podciąć i spryskać preparatem stymulującym rozrost korzeni. Wycinamy też przesuszone i podgnite korzenie. To pobudzi roślinę do wypuszczania nowych korzeni. Uwaga: nie wolno usuwać grubych korzeni! To mogłoby zniszczyć roślinę.

Jaka doniczka będzie najlepsza?


Najlepiej będzie, jeśli przesadzimy roślinę do trochę większej doniczki od tej, w której rosła do tej pory. Różnica w średnicy doniczki powinna wynosić od 2 do 4 cm, a w przypadku dużych donic około 5 - 10 cm. Trzeba zadbać również o to, aby nowa donica miała otwory w dnie - to pozwoli roślinie odprowadzać nadmiar wody i zapobiegnie gniciu korzeni.

 • Wąskie i wysokie doniczki - tego rodzaju donice stosujemy przede wszystkim w przypadku palm.
 • Płaskie misy - takie doniczki najlepiej stosować w przypadku sukulentów, które potrzebują dużo miejsca do rozrastania się.

Jaka ziemia jest najlepsza do posadzenia roślin?


Tutaj musimy wziąć pod uwagę gatunek rośliny, który chcemy przesadzić. W Przydomu.pl znajdziecie specjalistyczne podłoża do palm, paproci, kaktusów, storczyków oraz ziemię uniwersalną, która ma lekko kwaśny odczyn. Często tego rodzaju podłoże jest wzbogacone nawozami.

Warstwa drenażowa


W donicy niezwykle ważna jest również warstwa drenażowa, która odprowadza nadmiar wody. Na dno doniczki zawsze wsypujemy warstwę keramzytu lub perlitu. Dopiero wyżej nakładamy warstwę ziemi i wsadzamy roślinę.

Nawożenie nowo posadzonych roślin


Tuż po przesadzeniu, należy wstrzymać się z nawożeniem przynajmniej przez miesiąc. W trakcie przesadzania wiele korzeni zostaje zniszczonych, dlatego trzeba dać im czas na regenerację.zdjęcie: źródło własne(sn)

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2017

Polecane

SUBSTRAL podłoże ROŚLINY ZIELONE 3L

SUBSTRAL podłoże ROŚLINY ZIELONE 3L

12,99 zł brutto/1szt.(4,33 zł / l brutto)
Łopatka Szeroka do Sadzenia

Łopatka Szeroka do Sadzenia

47,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 231 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel