Trampoliny ogrodowe – przeczytaj, zanim kupisz
Niemal w każdym ogrodzie spotkamy dzisiaj trampolinę ogrodową. Śmiało można powiedzieć, że nastała w Polsce era trampolin. W dobie, gdy już najmniejsze dzieci sięgają po tablet, trampolina jest idealnym rozwiązaniem, aby zachęcić dziecko do przebywania na świeżym powietrzu. Trampolina ogrodowa to jest to, co kochają wszystkie dzieci. W poniższym artykule dowiesz się, jakie są największe zalety trampoliny, kto może na niej ćwiczyć oraz na co zwrócić uwagę przed jej zakupem.
Zalety skakania na trampolinie
Dzięki trampolinie w ogrodzie, Twoje dzieci będą mogły się wyszaleć. Skakanie na trampolinie pomoże zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku uchronić się przed otyłością. Taka zabawa pomaga utrzymać doskonałą kondycję, a co najważniejsze nie obciąża stawów. Podskoki na trampolinie dotlenią organizm, wzmocnią serce oraz udoskonalą zmysł równowagi. Mają również bardzo dobry wpływ na rozwój umiejętności motorycznych oraz wzmacniają mięśnie łydek i ud. Jeśli chcemy, żeby skakanie było bezpieczne i przynosiło tak wiele korzyści, należy trzymać się kilku ważnych zasad.
Zasady bezpiecznej zabawy na trampolinie:
- Najbezpieczniej jest, kiedy dzieci skaczą pojedynczo, ewentualnie na trampolinie mogą skakać jednocześnie maksymalnie 2 osoby. Więcej dzieci na trampolinie tworzy niebezpieczną sytuację dla wszystkich osób, które tam przebywają. W tłoku nietrudno o urazy i kontuzje.
- Podczas zabawy na trampolinie dziecko nie powinno nic jeść, pić oraz nie żuć gumy. W przeciwnym wypadku może się zachłysnąć.
- Dzieci powinny skakać na trampolinie tylko i wyłącznie pod opieką dorosłych
- Nie wolno wskakiwać na trampolinę z podestów
- Nie wolno zeskakiwać z trampoliny
- Trampolina powinna mieć zamontowane batuty i specjalną siatkę, która chroni dzieci przed wypadnięciem
- Na sprężynach musimy zamontować załączoną w zestawie osłonę
- Nie wolno specjalnie skakać na siatkę
- Na trampolinie nie robimy skomplikowanych akrobacji, typu skoki na główkę, czy rzucanie się na plecy lub brzuch, może być to niebezpieczne
- Na trampolinie nie skaczemy w butach lub śliskich skarpetkach
- Nie powinniśmy skakać na trampolinie w czasie niesprzyjającej pogody. Odpuśćmy sobie tę rozrywkę, jeśli pada deszcz lub wieje silny wiatr.
- Podczas zabawy na trampolinie, ochronna siatka powinna być zapięta
Kto może ćwiczyć na trampolinie
Na trampolinie mogą skakać nie tylko dzieci, ale i dorośli. Jednak przed wejściem na trampolinę, sprawdźmy ile wynosi jej maksymalne obciążenie.
Z trampoliny nie powinny korzystać osoby, które:
- mają problemy z kręgosłupem
- mają problemy ze stawami i kośćmi
- mają problemy z sercem oraz cierpią na różnego rodzaju choroby układu krążenia
Na co zwrócić uwagę przy zakupie trampoliny?
Wielkość – zanim kupimy trampolinę, zwróćmy uwagę na jej wielkość. Dobierzmy ją do możliwości w naszym ogrodzie. Jeżeli możemy pozwolić sobie na trampolinę większych gabarytów, wybierzmy taką, której średnica wynosi więcej niż 200 cm. Duża średnica trampoliny spowoduje, że upadające dziecko spadnie na trampolinę, a nie na siatkę.
Parametry techniczne – ważne jest również dokładne sprawdzenie wszelkich parametrów trampoliny oraz materiałów, z których została wykonana.
Normy i certyfikaty – każda trampolina powinna spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa i posiadać certyfikaty potwierdzające jej jakość.
Stelaż – profile stelażu powinny być grube i solidne.
Nogi – najlepiej, jeśli są wykonane z materiałów, które są stabilne i amortyzują wszelkie ruchy. Bardzo dobrze sprawdzają nogi wykonane w kształcie litery U. Pamiętajmy jednak, że nawet najtwardszy i najlepiej wykonany stelaż nie uchroni nas przed upadkiem jeżeli my sami nie ustawimy jej na stabilnym i trwałym podłożu.
Maksymalne obciążenie trampoliny – to niezwykle ważny aspekt. Dzięki temu wiemy ile dzieci, może być jednocześnie na trampolinie.
Sprężyny – tutaj obowiązuje zasada im więcej, tym lepiej. Ważne jest, żeby były one odporne na uszkodzenia i wykonane z trwałych materiałów.
Osłona sprężyn – jest ona bardzo ważna, jeśli jej nie założymy, to narażamy nasze dziecko na prawdopodobną kontuzję. Osłona chroni przed wślizgnięciem się nogi pomiędzy sprężyny. Powinna być ona wykonana z PCV, wypełniona miękką gąbką.
Siatka – siatka jest elementem obowiązkowym w trampolinie, dba o bezpieczeństwo każdej osoby, która skacze na trampolinie. Zwróćmy uwagę na to, żeby trampolina była z siatką wewnętrzną. Siatka wewnętrzna ochroni dziecko przed upadkiem z trampoliny oraz uderzeniem się o elementy metalowej konstrukcji. Siatka powinna być wykonana z wytrzymałych materiałów.
Wsporniki siatki – powinny być otoczone miękką gąbką, która zamortyzuje skutki ewentualnego uderzenia.
Drabinka – dobrze jest, kiedy w zestawie mamy dołączoną drabinkę. Ułatwia ona wchodzenie i schodzenie z trampoliny. Przeważnie drabinkę można dokupić także oddzielnie, jesli zdecydujemy się na nią później.
Pokrowiec na trampolinę – dzięki pokrowcowi uchronimy naszą trampolinę przed działaniem deszczu i wiatru. Taki pokrowiec pozwoli na zachowanie trampoliny w idealnym stanie przez długi czas.
zdjęcie: Hans / pixabay.com
(sn)