Darmowa dostawa od 250,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Utrzymaj ogród w harmonii przez cały rok

2015-10-01
Utrzymaj ogród w harmonii przez cały rok


Jeśli chcemy, aby ogród cieszył nasze oczy przez cały rok, musimy poświęcić mu wiele pracy. O każdej porze roku każdy ogrodnik ma wiele różnych czynności do wykonania, których nie należy pozostawić na później. Od tego w dużej mierze zależy czy nasz ogród będzie dla nas wielką przyjemnością, czy udręką, z którą będziemy musieli się zmagać.

Trzy metody cięcia krzewów i drzew:


  • Cięcie pielęgnacyjne drzew i krzewów polega na usunięciu uszkodzonych pędów. Taki zabieg wykonujemy wiosną, gdy rośliny rozpoczynają wegetację.
  • Cięcie formujące drzew owocowych oraz krzewów ozdobnych wykonuje się poprzez skracanie przyrostów. Takie cięcie nadaje krzewom ozdobnym odpowiedni kształt, dzięki czemu nie rosną wzwyż, tylko rozrastają się na boki. W przypadku drzew owocowych jest podobnie. Dzięki prawidłowemu uformowaniu korony drzewa łatwiej nam będzie zebrać, chociażby owoce.
  • Cięcie odmładzające polega na usunięciu najstarszych pędów i skróceniu pozostałych do 40 cm nad ziemią.
O cięciu drzewek owocowych pisaliśmy już również tutaj: "Jak przycinać drzewa owocowe?"

Wiosna jest to najbardziej pracowitym okresem dla wszystkich posiadaczy ogrodów.


Od końcówki marca możemy powoli rozpocząć prace ogrodowe, które mają na celu głównie porządki po zimie i nasadzanie nowych roślin, których owoce będziemy mogli zbierać latem. Jednak nasze działania rozpoczynamy od zdejmowania wszystkich osłon, chroniących rośliny przed mrozem w zimie.

To również czas, w którym możemy zrealizować nasze zimowe plany, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w porządne łopaty, sekatory, pilarki i inne narzędzia, aby bez komplikacji przesadzać i wycinać drzewka oraz krzaki. Nasadzanie roślin można rozpocząć już na przełomie marca i kwietnia, jednak przed tym należy zapoznać się z kalendarzem ogrodnika, który dokładnie nas poinformuje w jakim miesiącu najlepiej sadzić konkretną roślinę.

Wiosna to również czas, gdy podcinamy niektóre rośliny, u których przycinki nie mogliśmy wykonać jesienią. Wiosna jest momentem, gdy należy przyciąć żywopłot, tuje oraz inne krzewy ozdobne.


Jesień to czas ogromnych porządków i przygotowań do zimy.


Przede wszystkim z ogródka należy usunąć wszystkie rośliny jednoroczne oraz przekopać ziemię nawożąc ją kompostem. Jesień to również czas intensywnej pracy pilarki, dzięki której wycinamy niechciane drzewa i przycinamy niepotrzebne gałęzie. Jest to bardzo ważne ze względu na to, że zaniedbane drzewa i krzewy stają się znacznie mniej wydajne. Przed pierwszymi przymrozkami należy mocno podlać rośliny, zapewni to odpowiednią wilgotność zmrożonej gleby. Wiele kwiatów jednorocznych sadzimy w doniczkach, które po przekwitnięciu są brzydkie, a ziemia jałowa. Z doniczek należy usunąć rośliny, a ziemię wysypać do kompostownika.

Właściciel ogrodu przez cały rok ma ręce pełne pracy. Jednak dzięki wszystkim podjętym działaniom, dobrej organizacji i mądrej pielęgnacji roślin może cieszyć się ogrodem przez cały rok, a sąsiedzi z zazdrością zerkają na jego ogródek.


zdjęcie: RonPorter / pixabay.com (sn)

Pokaż więcej wpisów z Październik 2015

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Obsługa super wczoraj otrzymałam produkt mam nadzieję że pomoze
2024-03-04
Jestem bardzo zadowolona z zakupu i ceny
pixel