Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wrześniowe zakładanie trawnika z siewu

2017-09-21
Wrześniowe zakładanie trawnika z siewu Z zakładaniem trawnika najczęściej kojarzy nam się wiosna, ale możemy wykonać tę czynność również we wrześniu. Przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo założyć trawnik jesienią.

Kiedy dokładnie założyć trawnik jesienią?


Najlepszym okresem na założenie trawnika jesienią jest przełom sierpnia i września. W tym czasie temperatury są jeszcze w miarę stabilne, co sprzyja kiełkowaniu nasion oraz wzrostowi trawy. W tym czasie nie ma już upałów, a gleba jest odpowiednio wilgotna. To idealny czas na zakładanie trawnika z siewu, a także z rolki. Warto wspomnieć, że zakładanie trawnika z siewu będzie najtańszym rozwiązaniem.

Jak wybrać nasiona traw?


Tutaj należy wybrać mieszankę traw przystosowaną do naszych potrzeb i warunków w ogrodzie. Przy zakładaniu trawnika musimy zastanowić się nad tym, jak często będziemy po nim chodzić, czy może będą biegać po nim dzieci, czy będzie tylko do ozdoby i praktycznie nie będzie deptany? Czy miejsce, w którym będzie rósł trawnik, jest słoneczne czy może przez większość dnia zacienione? Te wszystkie czynniki warunkują wybór odpowiedniej mieszanki traw. Niektóre z nich są typowo dekoracyjne i można po nich często chodzić, a inne typowo sportowe, są odporne na częste użytkowanie, dzięki czemu deptanie trawnika nie wyrządzi na nim wielkich szkód.

Jak przygotować glebę pod trawnik?


Zanim założymy trawnik, musimy pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu gleby. Tutaj warto wspomnieć o tym, że trawa lubi glebę, która dobrze przepuszcza wodę. Kwasowość gleby powinna być w granicach od 5,5 do 7 pH. Wierzchnia warstwa w gleby powinna być piaszczysto-gliniasta, a jej optymalna grubość to 20 - 30 cm.

Gleba powinna być stale wilgotna, jednak pamiętajmy o tym, że trawa nie lubi zbyt mokrej ziemi. W przypadku zbyt dużej wilgoci, trawnik zacznie porastać mchem, natomiast przesuszenie gleby powoduje usychanie trawnika.

Jak zmienić pH gleby?


Najpierw musimy zmierzyć kwasowość gleby przy pomocy kwasomierza. Jeżeli gleba jest zbyt kwaśna, stosujemy wapnowanie, które nie tylko przyczyni się do podniesienia jej zasadowości, ale także zapobiegnie powstawaniu mchu.

Więcej o sprawdzaniu kwasowości gleby przeczytacie tu: Jak zdabać odczyn pH gleby?

Jak polepszyć jakość gleby?


W przypadku zbyt gliniastej gleby możemy dodać żwir, najlepiej o uziarnieniu od 0 do 4 milimetrów. Takie działanie pozwoli poprawić przepuszczalność gleby, stworzy idealne warunki do swobodnego wzrostu korzeni. Gleby słabe i piaszczyste wzbogacamy kompostem zmieszanym z ziemią lub samym torfem. Dzięki temu, zwiększymy ilość próchnicy w glebie i innych składników pokarmowych.

Oczyszczanie gleby


Zanim założymy trawnik, najpierw oczyszczamy teren z chwastów, innych roślin, patyków, liści, czy kamieni. W przypadku zakładania trawnika na terenie, gdzie niedawno były prowadzone prace budowlane, usuwamy wszelkie pozostałości po pracy, takie jak: kawałki styropianu, pokruszony cement i inne. Jeśli tego nie zrobimy, w tych miejscach trawa może żółknąć i schnąć.

Przekopywanie gleby


Po oczyszczeniu gleby należy przekopać glebę, aby ją spulchnić i napowietrzyć. W tym czasie możemy również wzbogacić ją nawozami jesiennymi bogatymi w fosfor i potas. Jesienią nie stosujemy już nawozów z dodatkiem azotu! Jeśli mamy tyle siły i ochoty, możemy wykonać tę czynność przy pomocy zwykłej łopaty. Jednak zdecydowanie szybciej i prościej będzie przy pomocy małej glebogryzarki.

Wyrównanie gleby


Po przekopaniu gleby należy ją wyrównać przy pomocy zwykłych grabi. Tutaj ważna jest równa powierzchnia, bez mniejszych, czy większych zagłębień.

Podlewanie


Glebę warto podlać jeszcze przed wysiewem. Dzięki temu, podłoże ustabilizuje się, zapewni odpowiednią wilgotność w głębszych warstwach gleby, a także stworzy idealne warunki do wzrostu trawy. Oprócz tego uniemożliwi spłynięcie większej ilości nasion podczas ewentualnej ulewy. Po podlaniu warto poczekać, aby warstwa gleby trochę osuszyła się z wierzchu. Później przy pomocy dużego wału wykonujemy wałowanie, które ugniata teren i go wyrównuje.

Wysiewanie nasion


Kiedy gleba jest już oczyszczona z chwastów, przekopana, nawieziona, podlana i wyrównana przy pomocy wałowania, wtedy możemy zabrać się za wysiew nasion trawy. Tak jak już wspomniano, trzeba wybrać odpowiedni do naszych indywidualnych wymagań i warunków glebowych rodzaj trawy. Sianie trawy wymaga od nas cierpliwości, ponieważ różne gatunki traw mają różny czas kiełkowania i wzrostu. Przy wyborze nasion nie kierujmy się ceną, a producentem.

Nasiona możemy wysiewać ręcznie lub przy pomocy siewnika. Przy użyciu tego urządzenia mamy pewność, że nasiona będą rozprowadzone równo po całej powierzchni ogrodu.

W przypadku rozkładania trawnika z rolki, układamy go warstwami ściśle jedna przy drugiej. Ważne jest mocne dociskanie do gleby. Należy układać płaty z włosem lub pod włos, ale wszystkie w jednakową stronę. Dopiero po kilkunastu dniach korzenie zaczną wrastać w podłoże.

Podlewanie trawnika


Bez względu na to, czy wysiewamy nasiona trawy, czy układamy trawnik z rolki, to i tak w tych obu przypadkach musimy podlać trawnik. Ważne jest to, aby podlewać go drobnym, delikatnym strumieniem. Przez pierwsze dni podłoże powinno być ciągle wilgotne. Jest to szczególnie ważnie, jeśli jesień jest ciepła i sucha. Siewki nie mogą być przesuszone, w przeciwnym razie może nam wzejść słaby trawnik. Z czasem zmniejszamy intensywność podlewania.

Koszenie nowego trawnika


Wykonujemy tylko wtedy, gdy źdźbła trawy będą miały już 8 cm długości. Wtedy skracamy trawę przy koszeniu do 5 cm. Młodą trawę kosimy powoli, ponieważ źdźbła są jeszcze delikatne. Natomiast jeżeli mamy trawnik z rolki, to kosimy go po około 2 lub 3 tygodniach, kiedy trawa będzie wysoka na 5 lub 7 cm.


(sn)
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

Nawóz jesienny do trawników 1 kg

Nawóz jesienny do trawników 1 kg

16,99 zł brutto/1szt.(16,99 zł / kg brutto)
Dolomit zapewniający obfite plony - odkwasza glebę 10 kg Target

Dolomit zapewniający obfite plony - odkwasza glebę 10 kg Target

12,99 zł brutto/1szt.(1,30 zł / kg brutto)
TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA Uniwersalna 3 kg SUBSTRAL

TRAWA Samo ZAGĘSZCZAJĄCA Uniwersalna 3 kg SUBSTRAL

189,99 zł brutto/1szt.(63,33 zł / kg brutto)
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 231 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
pixel