Darmowa dostawa od 250,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

​Wszystko o letnim przycinaniu krzewów

2017-06-27
​Wszystko o letnim przycinaniu krzewówLatem roślinność jest bujna. Poprzez szybki wzrost krzewy tracą swój pożądany kształt. Tutaj dowiecie się jak przycinać krzewy i dlaczego jest to tak ważne.

Dlaczego przycinanie krzewów latem jest ważne?


Dzięki cięciu sanitarnemu zabezpieczymy rośliny przed rozwojem chorób, które bardzo szybko przechodzą na całą roślinę z jednego uszkodzonego pędu. Obtarcia, uszkodzenia kory oraz złamania pędów roślin są niebezpiecznym źródłem infekcji. Latem usuwamy uszkodzone i chore części roślin. Oprócz tego, w tym czasie warto wykonać cięcia prześwietlające oraz formujące. Ostatni rodzaj cięcia wykonujemy po to, aby podkreślić piękno danej rośliny.

Jakie narzędzia stosować do przycinania krzewów?


Sekator
Tutaj niezbędny będzie sekator. Biorąc pod uwagę grubość przycinanych gałęzi, dobieramy odpowiednie narzędzie. Przy cienkich gałązkach sprawdzi się zwykły, ręczny sekator. Natomiast w przypadku grubszych gałęzi, warto sięgnąć po sekator z przedłużonymi ramionami lub ręczną piłkę do gałęzi.

Czyste narzędzie
Zanim zaczniemy przycinać krzew, najpierw powinniśmy oczyścić sekator. Nie można przycinać krzewów zabrudzonym i tępym narzędziem. W przeciwnym razie narażamy roślinę na ataki grzybów i pleśni na świeżych ranach. W celu odkażenia ostrzy, warto przetrzeć je denaturatem. Miejsca cięcia grubszych gałęzi powinniśmy posmarować maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym.

Jak przycinać krzewy?


Pogoda
Cięcie krzewów powinno być wykonane w słoneczny, ciepły, suchy dzień. Nie zaleca się wykonywania tego zabiegu w upalne dni. Dzięki temu świeże rany nie będą tak szybko atakowane przez grzyby i pleśnie.

Cienkie gałązki
W tym przypadku cięcie wykonujemy nad pąkiem. Jeśli roślina rośnie pionowo, przycinamy gałąź nad pąkiem zewnętrznym. Natomiast jeśli przycinamy gałąź rosnącą pionowo, przycinamy ją nad pąkiem górnym.

Grube gałęzie
Tutaj konieczne będzie wykorzystanie piłki tnącej. Cięcie wykonujemy przy zgrubieniu u nasady, czyli na obrączkę. Można również wykonać cięcie na pieniek, pozostawiając kilkucentymetrowy kawałek gałęzi. Tego rodzaju cięcie stosujemy w przypadku jabłoni, czereśni, śliw oraz czereśni i wiśni. Rany po cięciu powinny być gładkie, możemy wyrównać je przy pomocy noża. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie rany maścią ze środkiem grzybobójczym.

Rodzaje cięć


Cięcie formujące drzew – stosujemy wczesną wiosną, w przypadku młodych drzew owocowych. Pozwala na uformowanie pnia oraz odpowiednio doświetlonej korony. Dzięki temu gałęzie stają się grubsze, silniejsze i łatwiej im utrzymać owoce.

Cięcie odmładzające – wykonujemy w przypadku starszych drzew i krzewów. Dzięki niemu poprawiamy ogólny wygląd rośliny oraz pobudzimy do kwitnienia. W tym przypadku wycinamy starsze, grubsze gałęzie. Zostawiamy te najbardziej dorodne. Ważne jest, aby to cięcie wykonać umiejętnie. Czasami warto zlecić tę czynność doświadczonej osobie.

Cięcie prześwietlające – w przypadku tego cięcia usuwamy suche, połamane i chore gałęzie. Należy wyciąć gałęzie, które rosną do środka.

Przycinanie krzewów


Krzewy zimozielone – nie wymagają częstego przycinania. W tym przypadku przycinamy tylko chore, przemarznięte, uschnięte lub połamane gałęzie. Jednak w przypadku nadania krzewom kształtu, należy regularnie wykonywać cięcie formujące.

Krzewy liściaste – przycinamy je tylko wtedy, gdy mają poważne uszkodzenia. Warto wspomnieć, że rododendrony odmładzamy na początku kwietnia, przycinając pojedyncze pędy.

Krzewy kwitnące – wiosną przycinamy je dopiero wtedy, gdy już przekwitną. W przeciwnym przypadku mogą już nie zakwitnąć. Do tego rodzaju roślin zaliczamy pigwowiec, forsycję, czy migdałek. Po zakończeniu kwitnienia skracamy ich pędy od ½ do ¼ długości. Nie wszystkie krzewy można przycinać co roku, w przypadku migdałka zaleca się przycinanie raz na 3 lub 4 lata.

Cięcie formujące krzewów kwitnących – jak już wiemy, dzięki temu zabiegowi podkreślamy piękno rośliny i nadajemy jej odpowiedni kształt. W tym przypadku musimy pamiętać o czasie kwitnienia poszczególnych krzewów. Otóż krzewy, które kwitną latem (budleja Dawida, tawuła japońska, hortensja bukietowa, dziurawce, róże itp.) wypuszczają kwiaty na pędach jednorocznych, dlatego możemy przycinać je już wczesną wiosną. Cięcie wykonujemy, kiedy roślina jest w fazie pąka, a temperatura w nocy nie spada poniżej -5 stopni Celsjusza, natomiast w dzień utrzymuje się powyżej zera. Delikatne rośliny przycinamy, gdy temperatury są już bardziej stabilne.

Cięcie krzewów owocowych


Agrest i porzeczka
W przypadku krzewów takich jak agrest czy porzeczka, cięcie stosujemy tylko wiosną. Wtedy wycinamy bardzo stare, chore pędy, pędy skierowane w dół i zostawiamy młode i silne. Pamiętajmy o tym, że porzeczki owocują na pędach kilkuletnich oraz ubiegłorocznych. Zawsze powinniśmy zostawić kilka pędów ubiegłorocznych. W przypadku agrestu stosujemy podobną zasadę. Nie dopuszczamy do tego, aby gałęzie agrestu kładły się na ziemi.

Maliny
W przypadku malin przycinamy te krzewy dopiero po zbiorach. Tutaj usuwamy pędy, które owocowały, a także te chore i słabe. Jeżyny również przycinamy po owocowaniu. Tutaj pamiętamy o tym, że owoce powstają na jednorocznych pędach. Zbędne gałązki wycinamy tuż przy ziemi.

Borówka
Ten krzew owocuje na pędach 2 i 3-letnich. Sadząc małe krzewy, nie przycinamy ich przez 3 lata. W tym okresie możemy usuwać jedynie chore lub uszkodzone pędy. W późniejszym okresie przycinamy nieznaczną ilość starych pędów tuż u nasady, pamiętając o zostawieniu kilku z nich. Dzięki temu pobudzimy roślinę do wytwarzania nowych pędów.

Fantazyjne przycinanie krzewów


Do takiego cięcia nadają się bukszpany oraz grab pospolity.

Których drzew i krzewów nie przycinamy?


Przycinania nie wymagają: jodły, świerki, różaneczniki, magnolie, wawrzynki wilczydełko, azalie oraz perukowce podolskie.

Cięcie krzewów według kalendarza:


Koniec lutego – porzeczka, agrest, cięcia formujące młodych drzew owocowych
Początek marca – porzeczki, agrest, cięcia formujące młodych drzew owocowych (grusze, jabłonie, pigwy)
Kwiecień – cięcie róż i krzewów zimozielonych
Maj – krzewy ozdobne, wcześnie kwitnące
Czerwiec – przycinanie krzewów zrzucających liście na zimę, regularne usuwanie przekwitniętych pąków róż w celu pobudzenia kwitnienia
Lipiec – w przypadku jabłoni wykonujemy cięcia prześwietlające, usuwanie drobnych gałązek zacieniających owoce
Sierpień – przycinanie owocowych drzew pestkowych, cięcia prześwietlające jabłoni, przywianie iglastych żywopłotów, przycinanie iglaków, agrestu, jeżyn i porzeczek.


zdjęcia: zdjęcie: pixabay.com
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-27
Obsługa super wczoraj otrzymałam produkt mam nadzieję że pomoze
2024-03-21
Bardzo przydatny gadżet ogrodowy Dobra cena Szybka realizacja Polecam
pixel