Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wysiew kwiatów jednorocznych - jak i kiedy?

2017-02-03
Wysiew kwiatów jednorocznych - jak i kiedy?


Jeśli chcemy mieć piękny ogród, bogaty w ozdobne kwiaty jednoroczne, to musimy w odpowiednim czasie wysiać nasiona. Jednak na tym praca się nie kończy, aby uzyskać spodziewany efekt czeka nas dużo pracy. Dlatego tutaj dowiecie się, kiedy wysiewać kwiaty jednoroczne, jak to zrobić i w jaki sposób je pielęgnować.

Rośliny jednoroczne


Rośliny jednoroczne należą do grupy terofitów. W przeciągu jednego roku przechodzą cały cykl rozwojowy. Prościej rzecz ujmując, w tym krótkim czasie osiągają dorosłą formę i produkują nasiona, następnie stopniowo obumierają wszystkie części rośliny. Ten rodzaj roślin ma zawsze zielone niezdrewniałe pędy. Do roślin jednorocznych zaliczamy kwiaty, a także zboża, warzywa oraz chwasty.

Co ciekawe niektóre gatunki roślin (głównie kwiaty) pochodzące z terenów tropikalnych są uprawiane w Polsce jako rośliny jednoroczne. Jest tak, ponieważ niektórym kwiatom nie odpowiada nasz klimat. Tego typu rośliny w swoim naturalnym środowisku są bylinami, czyli roślinami wieloletnimi.

Kiedy siać rośliny jednoroczne?


To ważne pytanie, zwłaszcza wtedy, gdy pierwsze nasiona roślin jednorocznych pojawiają się w sklepach już od połowy stycznia. Zanim zabierzemy się za wysiew takich roślin, poznajmy je trochę bliżej.

Podział roślin jednorocznych:

 • Rośliny wysiewane wiosną – nasiona wysiewamy wprost do gruntu zwykle wczesnią wiosną (od marca do maja). Rośliny zakwitają w lecie, wtedy wydają owoce, następnie nasiona, a na jesień obumierają. Wszystko to dzieje się w jednym sezonie.
 • Rośliny wysiewane jesienią – niektóre rośliny jednoroczne zasiane wprost do gruntu jesienią i przykryte np. gałązkami roślin iglastych zakwitną już wczesną wiosną.

Wysiewanie roślin jednorocznych do pojemników


Do pojemników wysiewamy rośliny jednoroczne, które mają długi okres wegetacji. Tutaj mamy na myśli szczególnie lobelię, petunię, szałwię, werbenę, czy żeniszek. Nasiona najlepiej siać w doniczkopaletach. Do doniczkopalet wsypujemy ziemię do wysiewu nasion. Pojemniki warto umieścić w jasnym i chłodnym miejscu. Następnie przykrywamy je szklaną lub plastikową, przezroczystą osłoną. Dzięki temu kiełkujące rośliny będą miały odpowiednią ilość wilgoci. Szybę zdejmujemy stopniowo. W sytuacji, kiedy rośliny zbyt mocno się rozrosną, należy je przepikować.

Ważne!
Sadzonki sadzimy w gruncie dopiero po przejściu wiosennych przymrozków z reguły w drugiej połowie maja.

Gdzie kupić nasiona kwiatów jednorocznych?


Nasiona kwiatów jednorocznych znajdziemy wszędzie, również w supermarketach. Jednak nie jest to odpowiednie miejsce do ich zakupu. Jeśli chcemy być pewni, że z zakupionych nasion wyrosną piękne kwiaty, to powinniśmy nabyć nasiona w sklepie ogrodniczym.

Niezbędnik ogrodnika przy wysiewie roślin jednorocznych


 • Doniczkopalety
 • Etykiety
 • Podłoże do siewu
 • Nasiona

Ważne wskazówki


 • Do wysiewu nasion nie stosujemy podłoża z zeszłego sezonu
 • Możemy sprawdzić żywotność nasion układając kilka ziarenek na mokrej ligninie, jeśli zaczną kiełkować, to znaczy że są dobre
 • Nasiona wysiewamy w dużych odstępach, dzięki temu kiełkujące rośliny będą miały dużo miejsca do wzrostu
 • Wysiane nasiona podlewamy konewką z drobnym sitkiem
 • W miejscu, w którym trzymamy zasiane rośliny powinna być temperatura powyżej 10 stopni
 • Pamiętamy, aby doniczkopalety zawsze miały otwory na spodzie, dzięki temu woda nie będzie stać w doniczkach

(sn)
Pokaż więcej wpisów z Luty 2017

Polecane

Ziemia do siewu 20 l Target

Ziemia do siewu 20 l Target

14,99 zł brutto/1szt.(0,75 zł / l brutto)
Jeżówka Mix Rudbeckia hirta

Jeżówka Mix Rudbeckia hirta

6,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 233 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-25
.
2024-04-12
polecam szybka dostawa
pixel