Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zasady uprawy współrzędnej

2017-08-24
Zasady uprawy współrzędnej

Jesień sprzyja przesadzaniu roślin i planowaniu rabat na przyszły sezon. Podczas planowania co gdzie będziemy uprawiać, warto wziąć pod uwagę zasady uprawy współrzędnej - nie wszystkie rośliny lubią swoje towarzystwo, z kolei inne rosną lepiej, jeśli posadzimy obok nich konkretną roślinę.


Uprawa współrzędna roślin - najważniejsze zasady


Wzajemne złe działanie roślin na siebie niekoniecznie trzeba odbierać jako bezpośredni zły wpływ, który skutecznie hamuje wzrost roślin. Często po prostu lepiej unikać sadzenia obok siebie niektórych roślin, gdyż posadzone w niedalekiej odległości mogą przyczyniać się do rozwoju chorób na naszych uprawach.

Warto też zadbać o to, by rośliny rosnące obok siebie nie konkurowały ze sobą o wodę i składniki odżywcze - dobrze, by miały inny system korzeniowy. Przykładem prawidłowo dobranych roślin współrzędnych ze względu na system korzeniowy jest uprawa na jednej grządce pora i marchwi - por posiada sporo cienkich korzonków, które rosnąc spulchniają glebę wokół marchwi. Dodatkowo por skutecznie odstrasza szkodniki, więc rosnąca w jego towarzystwie marchew będzie zdrowsza. Rosnąca razem marchew i por to dobry przykład na symbiozę, gdyż marchew skutecznie przeciwdziała występowaniu śmietki cebulanki (owad żerujący na roślinach cebulowych).

Zadbajmy o to, by nasza grządka była mocno urozmaicona - jeśli na jednej grządce rośnie kilka różnych gatunków, to dużo trudniej szkodnikom trafić na roślinę, na której mogłyby żerować.

Warto zatem zapoznać się z podstawowymi korzystnymi i niekorzystnymi połączeniami roślin. Ustawienie roślin na grządce z zastosowaniem reguł uprawy współrzędnej jest na pewno bardziej czasochłonne niż wysianie ich na "na chybił trafił", jednak korzyści wynikające z takiej uprawy z pewnością zrekompensują poświęcony czas.


Jakie rośliny sadzić obok siebie, a jakich połączeń unikać?


Aby ułatwić Państwu planowanie upraw, zebraliśmy popularne gatunki roślin i połączyliśmy je w grupy roślin mających na siebie korzystny wpływ oraz w grupy roślin, które działają na siebie niekorzystnie.
Udanego planowania!(mwk)
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2017

Polecane

Rzodkiewka Poloneza - Kiepenkerl

Rzodkiewka Poloneza - Kiepenkerl

10,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 236 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-23
bardzo sprawna obsługa i realizacja dostawy
2024-04-25
.
pixel