Darmowa dostawa od 199,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie rośliny sadzimy we wrześniu?

2017-09-21
Jakie rośliny sadzimy we wrześniu?Wrzesień to idealny czas na sadzenie drzew owocowych, krzewów oraz rozmnażanie bylin. Przesadzanie wczesną jesienią pozwoli roślinom rozbudować swój system korzeniowy. Dzięki temu, rośliny zdążą przygotować się do nadchodzących mrozów.

Jak wybrać sadzonki drzew i krzewów?


Wybieramy tylko te sadzonki, które na liściach czy gałązkach nie mają żadnych zmian chorobowych. Zwróćmy uwagę na to, aby bryła korzeniowa nie była przesuszona. Po zasadzeniu rośliny regularnie ją podlewamy, aby gleba miała odpowiednią wilgotność.

Jak przygotować miejsce?


Miejsce, w którym będziemy sadzić nowe rośliny, powinno być przekopane i odchwaszczone. Jest to szczególnie ważne w przypadku terenów przeznaczonych na rabaty kwiatowe. Podczas tych czynności warto zadbać również o wzbogacenie gleby kompostem lub nawozem jesiennym.

Jeśli chodzi o sadzenie drzewek i krzewów, tutaj dla każdej rośliny wykopujemy osobny dołek. Jeśli w naszym ogrodzie jest ciężka lub słabo przepuszczalna gleba, wtedy na dno dołka należy dać warstwę drenażową w postaci np. tłucznia. Jeśli sadzimy drzewa lub krzewy bardziej wymagające, to w tym przypadku warto wzbogacić glebę naturalnym nawozem lub kompostem.

Ozdobne rośliny dwuletnie


Początek września to przysłowiowy ostatni dzwonek na sadzenie roślin takich jak:

dziewanny, bratki, stokrotki, malwy, dzwonki ogrodowe, laki, goździki brodate, naparstnice, wrzosy i niezapominajki. Przy sadzeniu roślin koniecznie zwróćmy uwagę na ich wymagania glebowe, tutaj warto przypomnieć, że wrzosy wymagają kwaśnego podłoża.

Rośliny cebulowe


Na początku września możemy sadzić cebulki roślin takich jak: krokus, narcyz, tulipan, przebiśnieg, kamasja, szachownica, hiacynt, cebulica, rannik, lilia, szafirek, śnieżyca, pustynnik, kosaciec cebulowy, czy zawilec.

Najlepiej sadzić cebule duże, zdrowe, bez uszkodzeń mechanicznych. Pamiętajmy o tym, aby cebule do sadzenia nie miały wyrośniętych korzeni czy liści. Cebule powinny być w stanie spoczynku. Przed zasadzeniem warto wymoczyć je przez około godzinę w preparacie grzybobójczym. Dla przypomnienia, cebule zawsze sadzimy piętką do dołu, na głębokość trzech wysokości cebuli. Małe cebule możemy sadzić gęściej, a pomiędzy większymi powinniśmy zachować większe odstępy. Najwcześniej sadzimy rośliny cebulowe, które najszybciej zakwitną. Zaraz po posadzeniu warto podlewać cebulki, natomiast po pierwszych przymrozkach możemy ochronić je przed mrozami, poprzez przykrycie warstwą torfu, kory, czy gałązkami drzewek iglastych.
Ważna wskazówka:
Tulipany oraz lilie azjatyckie należy przesadzać w nowe miejsca co 3 lata. W przeciwnym przypadku w kolejnych latach rośliny te zbyt mocno się zagęszczą i zdrobnieją. Właśnie początek września jest najlepszy na wykopanie i przesadzenie cebuli kwiatowych.

Sadzenie roślin cebulowych do donic
Wyżej wymienione rośliny cebulowe możemy zasadzić również w donicach. W tym przypadku trzeba pamiętać o dołowaniu donic z cebulkami kwiatów w ziemi. Wyjmujemy je dopiero wiosną, kiedy grunt rozmarznie. W przypadku przeniesienia donic do cieplejszego pomieszczenia, szklarni czy werandy, możemy być pewni, że zakwitną wcześniej.

Kwiecisty trawnik
Jeśli chcemy mieć piękny, kwiecisty trawnik, wtedy rozsiewamy cebulki krokusów lub przebiśniegów po trawniku. Następnie sadzimy je w miejscach, gdzie upadną. Dzięki temu otrzymamy piękny, kwiecisty trawnik i naturalny efekt.

Więcej na temat sadzenia roślin cebulowych przeczytacie tu: Jak sadzić cebulki kwiatowe jesienią?

Roślinność w zbiornikach wodnych


Wrzesień to czas, kiedy w oczkach wodnych i stawach możemy sadzić: łączeń, pałkę wodną, przęstkę, czermień.

Warzywa w jesiennym warzywniku


Na końcu września i na początku października wysiewamy szpinak zimowy, czosnek, rzodkiewkę, koperek, zimową cebulę dymkę oraz sałatę zimową.

Wrzesień - czas przesadzania bylin


W tym miesiącu przesadzamy, a także rozmnażamy poprzez podział przekwitnięte byliny np.: bergenie, barwinki, sąbrówki, gęsiówki, floksy, goździki pierzaste, krwawniki, serduszka okazałe, tawułki, turzyce, zawiciągi, skalnice, kosmatki i wiele innych.

Rośliny iglaste i zimozielone


Początek września to idealny czas na przesadzenie drzew i krzewów iglastych, takich jak: świerki, tuje, czy cisy. Najlepiej będzie, jeśli rośliny iglaste zasadzimy do 15-go września. Dzięki temu, rośliny zdążą się zakorzenić przed nadejściem zimy.

Ta sama zasada dotyczy roślin, które nie zrzucają liści na zimę. Do połowy września możemy sadzić: mahonie, berberysa Juliany, irgi Dammera, bukszpany, różaneczniki, ogniki, rośliny wrzosowate, czy laurowiśnie.

Krzewy owocowe


Aż do połowy września sadzimy truskawki, jagodę kamczacką i borówkę amerykańską. W przypadku sadzenia truskawek pamiętamy o przekopaniu dokładnie gruntu i nawożeniu obornikiem lub nawozem wieloskładnikowym. Sadzonki truskawek sadzimy w rzędach co około 30 cm. Odstępy pomiędzy rzędami powinny wynosić od 50 do 70 cm. Przy zasadzeniu warto pamiętać o tym, aby nie zasypać szyjki korzeniowej, ale jednocześnie nie może ona zbyt mocno wystawać nad gruntem. Po zasadzeniu konieczne jest obfite podlanie.

Przy sadzeniu borówki amerykańskiej należy pamiętać o zapewnieniu kwaśnego podłoża. W miejsce, gdzie chcemy zasadzić krzewy, należy dodać specjalną ziemię do wrzosów lub nieodkwaszony torf.

Trawy


Wrześniowe wilgotne i ciepłe pogody sprzyjają przesadzaniu traw ozdobnych oraz zakładaniu nowego trawnika z siewu lub z rolki. Więcej o zakładaniu trawnika jesienią znajdą Państwo tutaj: Wrześniowe zakładanie trawika z siewu.

Jeśli chodzi o trawy ozdobne, to w tym miesiącu przesadzamy funkie, turzyce, a także paprocie. We wrześniu nie przesadzamy traw, które są w trakcie kwitnienia.


(sn)

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017

Polecane

Nawóz 100 dni do hortensji zakwaszający SUBSTRAL

Nawóz 100 dni do hortensji zakwaszający SUBSTRAL

49,99 zł brutto/1szt.(49 990,00 zł / kg brutto)
Sadzarka do cebulek z regulacją

Sadzarka do cebulek z regulacją

14,99 zł brutto/1szt.
Zaufane Opinie IdoSell
4.87 / 5.00 229 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-08
Zamówienie zrealizowane bez zastrzeżeń dostarczone w bardzo krótkim czasie jestem miło zaskoczona będę korzystać z Waszych usług i polecać innym dziękuję
2024-04-25
Szybka i sprawna realizacja zakupu.
pixel